Home WiadomościZe Świata Hiszpania: konsekrowane dziewice o nowej ewangelizacji

Hiszpania: konsekrowane dziewice o nowej ewangelizacji

Redakcja

„Konsekrowane dziewice a nowa ewangelizacja” (El Orden de las Vírgenes y la Nueva Evangelización). Pod takim hasłem w mieście Santander na północy Hiszpanii trwa XXII Krajowe Spotkanie Dziewic Konsekrowanych. Bierze w nim udział 70 kobiet z całego kraju.

Spotkanie odbywa się w miejscowym seminarium diecezjalnym Monte Corbán. Bierze w nim udział bp Joaquín María López de Andujar, odpowiedzialny za dziewice konsekrowane z ramienia Episkopatu Hiszpanii. W programie przewidziane są konferencje na temat stanu dziewic w ostatnich dokumentach Kościoła, wyzwań, jakie aktualnie stają przed nimi oraz ich formacji. Szczególny akcent pada na rolę dziewic konsekrowanych w nowej ewangelizacji. 23 sierpnia uczestniczki udały się w pielgrzymce do klasztoru św. Turybiusza z Liebany, gdzie trwa Rok Jubileuszowy pod hasłem „Krzyż znakiem miłości”. W klasztorze przechowywany jest fragment Krzyża Świętego, a na mocy bulli papieskiej z 1512 r. co pewien czas obchodzony jest Jubileuszowy Święty Rok Liebański. W tym roku mija 500 lat od wydania papieskiej bulli.

W Hiszpanii żyje ok. 100 dziewic konsekrowanych. W ostatnich latach zauważa się wzrost zainteresowania tym stanem życia. Podjęcie tego rodzaju powołania w Kościele nie wymaga jakiejś szczególnej zmiany zewnętrznej. Każda z konsekrowanych dziewic pozostaje we własnym środowisku życia i pracy. Może pozostać we własnej rodzinie, mieszkać we własnym mieszkaniu. Dziewice pozostają w stałej zależności od biskupa diecezji i pod jego kierunkiem podejmują różne formy zaangażowania w życie wspólnoty wiernych.

XXII Krajowe Spotkanie Dziewic Konsekrowanych zakończy się 25 sierpnia.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt 

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda