Home WiadomościZe Świata Hiszpania: Międzynarodowy Kongres Mistyki w Avili

Hiszpania: Międzynarodowy Kongres Mistyki w Avili

Redakcja

„Wiara i doświadczenie Boga”. Międzynarodowy Kongres Mistyki pod takim tytułem w trwa Avili. Zbiega się on z 400-leciem beatyfikacji św. Teresy od Jezusa.

W obradach kongresu bierze udział ok. 250 uczestników z piętnastu krajów. Wiele osób śledzi kongres przez internet (). Są też wśród nich przedstawiciele innych religii, którym nie jest obce doświadczenie mistyczne. Wystąpienia zostały podzielone na siedem bloków tematycznych, w tym m. in. „Fundamenty i świadkowie”, „Mistyka w dialogu”, „Sztuka, muzyka, społeczeństwo”, „Źródła i doświadczenia”. Oprócz wykładów teoretycznych dla organizatorów kongresu ważne jest osobiste doświadczenie mistyki. Służy temu m. in. bezpośrednie spotkanie z wielkimi mistykami karmelitańskimi poprzez lekturę ich tekstów i modlitwę. Interesujący wykład o doświadczeniu Boga w życiu wiary Kościoła zaprezentowała dziennikarka L’Osservatore Romano prof. Lucetta Scaraffia. Natomiast o wyzwaniach i perspektywach duchowości w świecie cyfrowym będzie mówił redaktor naczelny La Civiltà Cattolica ks. Antonio Spadaro SJ. Na kongresie obecni są przełożeni generalni karmelitów bosych i trzewiczkowych, ojcowie Saverio Cannistrà i Fernando Millán.

Kongres został zorganizowany z okazji 400-lecia beatyfikacji Teresy z Avili. „Było to wydarzenie historyczne, ponieważ beatyfikacja Teresy od Jezusa 24 kwietnia 1614 r. rozpoczęła uniwersalizację św. Teresy” – mówi o. Javier Sancho OCD, dyrektor Kongresu.

Obrady zakończą się 24 kwietnia jubileuszową Mszą w zabytkowej katedrze w Avili.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda