Hiszpania: na progu Roku Terezjańskiego

Choć do oficjalnego rozpoczęcia Jubileuszowego Roku Terezjańskiego pozostały jeszcze dwa dni, w wielu diecezjach Hiszpanii odbywają się już pierwsze uroczystości z okazji 500-lecia urodzin św. Teresy z Avili. Rok Jubileuszowy rozpocznie się w środę 15 października w rodzinnym mieście wielkiej mistyczki. Uroczystą Mszę w Avili na placu św. Teresy odprawi przewodniczący hiszpańskiego episkopatu abp Ricardo Blázquez. Udział zgłosiło już kilka tysięcy osób z kraju i z zagranicy.

„Wiele krajów wprost prześciga się w przygotowaniu programu obchodów. Do wydarzeń najbardziej spektakularnych i prawdopodobnie o największym zasięgu należą te, które są przygotowywane w Hiszpanii pod bacznym okiem komisji państwowej. We współpracy z komisjami kościelnymi i Zakonem Karmelitów Bosych zatwierdziła już ona szeroki program obchodów. Honorowy patronat nad nim objął król Hiszpanii i najwyższe władze państwowe – mówi o. Jerzy Nawojowski OCD, sekretarz i wykładowca na Uniwersytecie Mistyki w Avili. – Mamy też nadzieję na przyjazd Papieża Franciszka”.

W diecezji Jaen kapłani diecezjalni odbyli w tym tygodniu szereg spotkań formacyjnych w miejscowym klasztorze karmelitanek. Z kolei ordynariusz diecezji Malaga zaprasza wiernych do aktywnego włączenia się w obchody Roku Jubileuszowego. W wielu parafiach i wspólnotach trwają specjalne dni modlitwy terezjańskiej przed rozpoczęciem Roku Jubileuszowego 500-lecia urodzin św. Teresy.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt 

Za: Radio Watykańskie