Home WiadomościZe Świata Hiszpania: nagroda za walkę z ebolą dla bonifratrów

Hiszpania: nagroda za walkę z ebolą dla bonifratrów

Redakcja

RVZakon św. Jana Bożego otrzymał prestiżową nagrodę Księżniczki Asturii „Concordia 2015ˮ za walkę z wirusem ebola. Od wybuchu epidemii w Liberii i Sierra Leone zmarło 18 osób pracujących w szpitalach prowadzonych przez zakon, w tym dwóch hiszpańskich bonifratrów: Miguel Pajares, kapłan i pielęgniarz oraz Manuel García Viejo, chirurg.

Podczas epidemii szpitale bonifratrów zostały zamknięte w celu przeprowadzenia dezynfekcji i kwarantanny. Część personelu zaraziła się wirusem, co spowodowało śmierć braci i pracowników. W sumie zmarło 18 osób. Jednak, jak podkreśla w orzeczeniu Fundacja Księżniczki Asturii, zakon pozostał na miejscu i kontynuował pracę aby szpitale otworzyć jak najszybciej.

We współpracy z władzami sanitarnymi i innymi instytucjami międzynarodowymi zakon przygotowywał personel do walki z wirusem, a także pomagał rodzinom przebywającym w kwarantannie oferując żywność, lekarstwa i wsparcie psychologiczne. Już w listopadzie 2014 r. został otwarty szpital w Monrowii gdzie do chwili obecnej opiekę lekarską otrzymało ponad 5 tys. osób, głownie kobiety i dzieci.

Fundacja Księżniczki Asturii w swym orzeczeniu podkreśliła także, że działalność bonifratrów jest skuteczna także dzięki stałej aktualizacji struktur szpitalnych oraz prowadzenia badań medycznych.

Władze zakonu zapowiedziały, że nagrodę przeznaczą na dalszą walkę z wirusem. W tym roku w kategorii Concordia zgłoszono 27 kandydatur z wielu krajów świata, w tym także z Polski.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda