Home WiadomościZe Świata Hiszpania: pamięć o nawróceniu Ignacego zbliża nas do Boga

Hiszpania: pamięć o nawróceniu Ignacego zbliża nas do Boga

Redakcja

„Pamięć o nawróceniu św. Ignacego może być okazją, abyśmy zbliżyli się do Boga. On wie, jak odnowić wszystko, nawet nasze życie”, podkreślają w specjalnym liście biskupi diecezji, przez które prowadzi Szlak Ignacjański. Zachęcają wspólnoty do włączenia się w obchody Roku Ignacjańskiego.

Mogłoby się wydawać, „że ta historia jest nam obca, że jest tak odległa, że z trudem może nas zainteresować, pociągnąć, rzucić wyzwanie nam, dzisiejszym wierzącym, świadkom zmiany epoki, która pociąga za sobą głębokie przemiany społeczne, ideologiczne i duchowe. Tak nie jest. Doświadczenie Ignacego nie wygasa, ale pozostaje i należy do wszystkich, ponieważ dotyka tego, co jest najgłębsze w człowieku (…) Jest to doświadczenie osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem, które napełnia nas życiem, Jego życiem i sprawia, że spoglądamy na naszą egzystencję Jego własnymi oczami miłości i czujemy się braćmi, dziećmi tego samego Ojca” – czytamy w liście.

Św. Ignacy uczy nas jak używać inteligencji, siły i stałości, aby przejść przez życie jak Jezus czyniąc dobro, podkreślają biskupi m. in. San Sebastián, Pampeluny, Saragossy i Barcelony. Społeczeństwo bardziej ludzkie, braterskie i solidarne jest możliwe tylko dzięki przemianie serca. Bóg może dokonać nawrócenia w każdym z nas pod warunkiem, że pozwolimy mu działać. Biskupi zachęcają do aktywnego przeżycia Roku Ignacjańskiego. „Postanowiliśmy, że Rok Jubileuszowego Wspomnienia będzie obchodzony w 2022 r. wzdłuż Szlaku Ignacjańskiego, rozumiany jako ciągłe przeżywanie Ćwiczeń Duchowych. Potrwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2022” – czytamy w liście.

Uroczystości jubileuszowe mają dzisiaj szczególny charakter w miejscach związanych z życiem Ignacego z Loyoli, zwłaszcza w Manresie. Pojawia się też pytanie o przyjazd Papieża Franciszka do Hiszpanii w ramach obchodów Roku Ignacjańskiego.

Marek Raczkiewicz CSsR – Hiszpania

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda