Home WiadomościZe Świata Hiszpania: radość Ewangelii w życiu konsekrowanym

Hiszpania: radość Ewangelii w życiu konsekrowanym

Redakcja

„Radość Ewangelii w życiu konsekrowanym” – pod tym hasłem Kościół w Hiszpanii obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego. Mimo spadku liczby powołań w kraju tym istnieje ponad 400 męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, a ponad 14 tys. hiszpańskich zakonników pracuje na całym świecie na misjach. 

„Radość członków życia zakonnego rodzi się z Boga, który jest źródłem prawdziwej radości” – czytamy w okolicznościowym liście hiszpańskiego episkopatu na episkopatu Dzień Życia Konsekrowanego. „Dzisiejszy dzień ma na celu: uwielbienie i podziękowanie Bogu za dar życia konsekrowanego dla Kościoła i ludzkości; promowanie poznania i szacunku dla niego wśród całego Ludu Bożego; zaproszenie wszystkich, którzy poświęcili się całkowicie sprawie ewangelii, aby świętowali wielkie dzieła, jakich Pan dokonuje w ich życiu” – czytamy w liście.

W Hiszpanii w 300 zgromadzeniach żeńskich i 107 męskich żyje i pracuje ponad 35 tys. sióstr zakonnych i blisko 11 tys. zakonników. Na misjach zagranicznych przebywa ok. 14 tys. osób zakonnych.

„Praca ewangelizacyjna życia konsekrowanego w Hiszpanii to edukacja, szpitale, szeroka działalność społeczna, duszpasterska i charytatywna, dialog wiara-kultura, teologia, studia uniwersyteckie” – mówi o. Luis Ángel de las Heras, przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Zakonników i Zakonnic CONFER. Wśród aktualnych wyzwań wymienia brak powołań, restrukturyzację zgromadzeń, większą współpracę międzyzakonną i z biskupami, szczególnie w kontekście dokumentu Episkopatu „Kościół partykularny a życie zakonne”. „Mamy nadzieję, że będzie się szukało wzajemnego zrozumienia, spotkania i braterskiego dialogu, zgodnie z zachętą Papieża Franciszka – zakonnika i biskupa” – podkreśla Luis Ángel de las Heras.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda