Home WiadomościZe Świata Hiszpania: Salezjanie stawiają na wymiar misyjny, aby odnowić działalność duszpasterską

Hiszpania: Salezjanie stawiają na wymiar misyjny, aby odnowić działalność duszpasterską

Redakcja

Koncepcja misyjna w Kościele jest przedmiotem szczególnej rewizji w obecnym kontekście globalizacji, migracji i pluralizmu. Te i inne aspekty domagają się nowego podejścia teologicznego i duszpasterskiego w odniesieniu do misji, które proponuje zwłaszcza papież Franciszek w ramach swojego nauczania o “Kościele wychodzącym”.

Zgromadzenie Salezjańskie, misyjne od samych początków, nie tylko śledzi z bliska tę ewolucję, ale w niej uczestniczy. Dlatego też salezjanie zorganizowali Seminarium Animacji Misyjnej, które odbędzie się w dniach 26-27 marca w Ośrodku “El Plantío” w Madrycie. Seminarium, którego tematem jest “Misja odnawia duszpasterstwo”, stawia sobie za cel uaktualnienie koncepcji misyjnego działania w Hiszpanii i w Zgromadzeniu, rozszerzając ją na wszystkie salezjańskie środowiska.

Referaty, które zostaną wygłoszone w czasie tego Seminarium, będą chcieć rozjaśnić ten “makrotemat”, wychodząc od trzech wymiarów, które dotyczą Kościoła, Zgromadzenia i duszpasterstwa. Roberto Calvo, wykładowca wydziału teologicznego w północnej Hiszpanii (Burgos), podzieli się refleksją dotyczącą “animacji misyjnej nowego paradygmatu misyjnego”. Ks. Gianni Rolandi, członek Dykasterii ds. misji, będzie mówić o “przeszłości, teraźniejszości i przyszłości animacji misyjnej w Zgromadzeniu Salezjańskim”. A na koniec, ks. Miguel Ángel García Morcuende, pracujący w Dykasterii ds. duszpasterstwa młodzieży w latach 2010-2017, skupi się na zagadnieniu “duszpasterstwo młodzieżowe, które się odnawia poprzez misję”.

Oprócz prelegentów będą w nim uczestniczyć: delegat krajowy ds. animacji misyjnej – ks. Juan Linares, delegaci obu inspektorii salezjańskich w Hiszpanii: ks. Javier Zudaire, z inspektorii pw. maryi Wspmożycielki (SMX) i Xabier Camino, z inspektorii pw. św. Jakuba Większego (SSM). Będą im towarzyszyć członkowie komisji prowincji, w osobach salezjanów i świeckich.

A poza tym, są także oczekiwani: przełożony inspektorii SSM – ks. Juan Carlos Pérez Godoy, wikariusz ks. insp. SMX – ks. Fernando Miranda, a także – niektórzy z misjonarzy hiszpańskich, którzy w ostatnich latach powrócili do posługi duszpasterskiej w swojej ojczyźnie. I wreszcie, będą także uczestniczyć osoby odpowiedzialne za salezjańskie organizacje pozarządowe w Hiszpanii (“Jóvenes y Desarrollo”, “Solidaridad Don Bosco” i “Vols”) oraz przedstawiciele Salezjańskiej Prokury Misyjnej z Madrytu.

Salezjanie mają nadzieję, że to Seminarium wypracuje nowe sposoby animacji misyjnej. Chcą nadal promować powołaniowy i misyjny charakter każdego chrześcijanina oraz zaproponować procesy formacyjne o charakterze misyjnym. Poruszając się po linii wyznaczonej przez papieża, utrzymują, że “bycie misjonarzem oznacza bycie chrześcijaninem w swojej najgłębszej istocie”.

Za: infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda