Home WiadomościZe Świata Hiszpania: uroczystości ku czci św. Dominika

Hiszpania: uroczystości ku czci św. Dominika

Redakcja

Dzisiaj rodzina dominikańska na całym świecie uroczyście obchodzi święto swojego założyciela. Św. Dominik jest patronem wielu miejscowości w Hiszpanii oraz w Ameryce Łacińskiej.

W Madrycie główne uroczystości ku czci św. Dominika odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Atocha oraz w parafii św. Piotra Męczennika. W Caleruega, rodzinnej miejscowości założyciela dominikanów, święto patronalne trwa przez trzy dni. Dzisiaj zakończyła je uroczysta procesja z piękną figurą św. Dominika. Rodzina dominikańska w sposób szczególny modliła się w intencjach ostatniej kapituły generalnej, podczas której został wybrany nowy generał o. Gerard Francesco Timoner.

W Hiszpanii istnieją obecnie dwie jednostki zakonu, które powstały w wyniku restrukturyzacji w 2016 r.: Prowincja Hiszpania oraz Wikariat Rosario. Do pierwszej należy 380 zakonników, którzy żyją w 35 wspólnotach. Z kolei Wikariat tworzy 80 dominikanów pracujących w 8 wspólnotach. Ponadto hiszpańscy dominikanie są obecni m. in. w Peru, Wenezueli i na Kubie.

Kult św. Dominika jest bardzo popularny w Ameryce Łacińskiej. Świadczy on o wkładzie dominikanów w ewangelizację i rozwój tego kontynentu, jak również o obronie miejscowej ludności przed wyzyskiem przez hiszpańskich kolonizatorów. Od imienia założyciela dominikanów bierze swoją nazwę Republika Dominikańska i jej stolica Santo Domingo. Choć oficjalnym patronem Managui, stolicy Nikaragui, jest św. Jakub, to jednak nieoficjalnym i niezwykle popularnym jest św. Dominik. Uroczystości patronalne trwają aż przez dziesięć dni.

W 1885 r. w podstołecznej miejscowości Las Sierritas Vicente Aburto znalazł obraz św. Dominika. Od tego czasu pierwszego sierpnia z miejscowego kościoła wyrusza procesja do centrum Managui z obrazem, który pozostaje w stolicy aż do 10 sierpnia. Tego dnia wraca do Las Sierritas. W procesji za każdym razem biorą udział tysiące osób z całego kraju.

Marek Raczkiewicz CSsR
Za: vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda