Home WiadomościZe Świata Hiszpania: zmarł jezuita mediator przejścia do demokracji

Hiszpania: zmarł jezuita mediator przejścia do demokracji

Redakcja

RVW Madrycie zmarł 29 marca ks. José María Martín Patino. Hiszpański jezuita był jedną z kluczowych postaci w okresie przejścia od dyktatury Franco do rządów demokratycznych.

José María Martín Patino urodził się w 1925 r. w Lumbrales w prowincji Salamanka. Po wstąpieniu do Towarzystwa Jezusowego studiował filozofię i teologię w Salamance, Comillas, Frankfurcie i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał stopień doktora (1962). W 1972 r. kard. Tarancón mianował go wikariuszem generalnym archidiecezji madryckiej. Na tym stanowisku pozostał jedenaście lat (1972-1983). Był to trudny okres przejścia od reżimu gen. Franco do demokracji. Mediacja jezuity w napiętych relacjach na linii rząd-Kościół była decydująca.

Ks. Martín Patino odegrał również dużą rolę w przeprowadzeniu w Hiszpanii soborowej reformy liturgii jako przewodniczący Krajowej Komisji Liturgicznej. Był częstym gościem w hiszpańskich mediach, a jego artykuły w tutejszych dziennikach, takich jak np. El País czy ABC, cieszyły się dużą popularnością. W latach 80. założył Fundację Encuentro celem promowania dialogu między różnymi sektorami społeczeństwa.

Ks. José María Martín Patino SJ zmarł w przeddzień swoich 90. urodzin.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt 

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda