Home WiadomościZe Świata II Karmelitańskie Dni Młodych na Ukrainie

II Karmelitańskie Dni Młodych na Ukrainie

Redakcja

karmel.plW dniach 18-21 sierpnia (czwartek-niedziela) po raz drugi odbyły się na Ukrainie (w Berdyczowie i Gwozdawie) Karmelitańskie Dni Młodych – organizowane przez karmelitów bosych z Berdyczowa i Kijowa, przez siostry terezjanki z Berdyczowa i Łucka oraz siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus z Mikulińców. Tego roku przebiegały one pod hasłem „Recepta kochania”, a patronowali im święci Rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus – Zelia i Ludwik Martin.

W czwartek od godz. 14.30 rozpoczęła się w Sanktuarium MB Berdyczowskiej rejestracja uczestników Dni Młodych. Jeszcze tego samego dnia młodzi poznali świętych małżonków, uczyli się hymnu tychże dni i innych pieśni, usłyszeli świadectwo, uczestniczyli w Eucharystii i pojechali na nocleg do Gwozdawy – wioski oddalonej o 20 km od Berdyczowa, gdzie znajduje się kościół filialny parafii berdyczowskiej karmelitów bosych. Tam po rozlokowaniu się i kolacji odbył się „pogodny wieczór”. Zarejestrowało się ponad 100 młodych osób w wieku od 15 do 30 lat.

Każdego dnia była poranna modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, a po śniadaniu konferencja, dzielenie się w grupach i czas wolny na rozmowy, spowiedź, gry i zabawy. Dostępny całą dobę był kościół, jak również „pustelnia” – piękne przygotowana i ozdobiona jama w ziemi z Chrystusem Ukrzyżowanym oraz figurą Matki Bożej Fatimskiej – dla osobistej modlitwy i rozważania. Codziennie przed Eucharystią zaproszeni małżonkowie dzieli się swoim doświadczeniem życia małżeńskiego i rodzicielskiego.

W piątek po południu miała miejsce gra terenowa w grupkach 10-cio osobowych z zadaniami sportowymi, umysłowymi i artystycznymi do wykonania. A wieczorem Droga Krzyżowa po wiosce i lesie, do której dołączyli się mieszkańcy Gwozdawy i kilkanaście osób z Berdyczowa.

Na sobotę po obiedzie przygotowane zostały „warsztaty” o różnej tematyce: m.in. sadownictwo, tańce integracyjne, samoobrona, pierwsza pomoc, powołaniówka, prace manualno-artystyczne, fotografia… Odbyły się dwie tury, aby młodzi mogli spróbować swoich sił w kilku zadaniach. Wieczorny koncert przerodził się spontanicznie w niemalże niekończącą się zabawę integracyjną (śpiewno-muzyczno-taneczną), która trwała do północy.

W niedzielę była konferencja, świadectwo i Eucharystia z mieszańcami Gwozdawy, z podziękowaniami dla nich, za ich gościnność, ofiarność i wyrozumiałość. Potem był czas na wspólne fotografie, ostatnie rozmowy, sprzątanie, ogłoszenia i podziękowania oraz podarunek (drewniana łyżka z herbem Karmelu i cytatem z Pisma Św.). O 16.00 po powrocie do Berdyczowa – na zakończenie dni – miało miejsce ucałowanie relikwii Świętych Małżonków Ludwika i Zelii Martin, uroczyste nałożenie szkaplerza karmelitańskiego (18 osób) oraz zapowiedź i zaproszenie na następne Karmelitańskie Dni Młodych w 2017 r., tym razem ze św. Janem od Krzyża.

Relacja: o. Paweł Ferko OCD

Więcej (zdjęcia) na: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda