Home WiadomościZe Świata Ikona Męczenników Klaretyńskich

Ikona Męczenników Klaretyńskich

Redakcja

Powstanie tej ikony było zainspirowane przez o. Generała Mathew Vattamattama CMF, który zaproponował Postulatorowi, aby Zgromadzenie posiadało ikonę przedstawiającą wszystkich Męczenników Klaretyńskich, a jest ich 184.

W centrum górnej części ikony jest Chrystus – Pantokratora, który błogosławi Męczenników i przyjmuje ich do swojej chwały. Za Chrystusem jest zielony krzyż, tzw. cruz gemmata, czyli krzyż chwalebny, który jest znakiem Jego triumfalnej, zbawczej męki i miłości. Podobne krzyże ukazują majestat chwały Bożej oraz wizję niebieskiej Jerozolimy. Kolor krzyża nawiązuje do drzewa życia, zaś umieszczone po jego bokach kamienie szlachetne są odwołaniem do muralu w kaplicy Kurii Generalnej w Rzymie.Ześrodka tej kompozycji wypływa światło, dlatego kolorystyka jest najbardziej wzmocniona w bliskości krzyża.Dwa drzewa sosnowe są symbolem potęgi i nieśmiertelności oraz drogi, prowadzącej ku życiu wiecznemu.

Drugim ważnym elementem jest Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny w części centralnej całej ikony, poniżej postaci Pantokratora. Maryja jest orędowniczką Męczenników, opiekunką i Matką, która prowadzi do Syna. Jako Królowa Nieba stoi na ozdobnym podwyższeniu.

W dolnej części w centrum znajduje się stół ofiarny, na którym złożone są wieczna lampa i gałązki oliwne, które są symbolami chwały i męczeństwa, co podkreśla też kolor obrusu; elementy te są też zapowiedzią chwalebnej uczty przygotowanej dla męczenników.

Męczennicy są przedstawieni w czterech grupach. Wszyscy są ukazani jako przemienieni i oświetleni niebiańskim światłem, w postawie modlitewnej, z różańcami i krzyżami w dłoniach. Dwóch z nich trzyma Ewangelie, a jeden – Juan Díaz z Barbastro – kosz z chlebem.

Po lewej stronie jest grupa Męczenników z Barbastro, a wśród nich o. Andrés Solá z kielichem w ręku. Po prawej stronie Maryi jest grupa 23 Męczenników, beatyfikowanych w 2013 roku. Wszyscy oni mają palmowe gałązki – symobl zwycięstwa, pokoju i życia wiecznego.

W dolnej części przedstawiona jest grupa 109 Męczenników beatyfikowanych w 2017 roku.

Twarze postaci są tak dobrane, aby po dwóch reprezentowały z każdej prowincji Hiszpańskiej, w czasach męczeństwa.

Tło ikony jest żółto-złotawe, wyrażające przemienienie i chwałę.

Autorką ikony jest pochodząca z Bułgarii, a obecnie mieszkająca w Polsce, pani Teodora Božikowa, która jest konserwatorem zabytków, pozłotnikiem, ikonopisarką i wykładowcą.

Za: www.klaretyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda