Home WiadomościZe Świata Indie: jezuita Cedric Prakash laureatem nagrody dziennikarskiej

Indie: jezuita Cedric Prakash laureatem nagrody dziennikarskiej

Redakcja

Hinduski jezuita, działacz na rzecz praw człowieka i wolności religijnej Cedric Prakash (70) został tegorocznym lureatem „Nagrody Louisa Careno za wybitne dziennikarstwo” Indian Catholic Press Association (ICPA). „Jego ostre jak brzytwa analizy kwestii społeczno-kulturowych i politycznych, zwłaszcza w odniesieniu do interesów grup (religijnych i etnicznych) i fundamentalizmu, doprowadziły do głębokich debat w społeczeństwie obywatelskim i świecie świeckim”, stwierdził przewodniczący ICPA Ignatius Gonsalves w oświadczeniu.

Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się 1 grudnia w Bombaju, gdzie urodził się o. Prakash. Jezuita mieszka obecnie w Ahmedabad w stanie Gujarat na zachodzie Indii. Tam założył „Jezuickie Centrum Praw Człowieka, Sprawiedliwości i Pokoju” i go prowadzi.

Przyznawana raz w roku nagroda upamiętnia hiszpańskiego salezjanina i misjonarza ks. Jose Louisa Careno, który działał w Indiach i na Filipinach. Zmarły w 1986 zakonnik był dziennikarzem, muzykiem i poetą, założył też cieszące się dużym uznaniem Sacred Heart College w Vellore w stanie Tamil Nadu na południu Indii.

W 2020 roku laureatem „Nagrody Louisa Careno” był 85-letni arcybiskup Thomas Menamparampil, katolicki działacz pokojowy. Emerytowany arcybiskup Guwahati w stanie Assam był m.in. mediatorem w konflikcie między różnymi grupami etnicznymi w stanie Assam i koordynował pracami „Joint Ecumenical Peace Team”, działającego na rzecz dialogu w północno-wschodnich Indiach, przyczynił się też do łagodzenia konfliktów lokalnych. Indie północno-wschodnie są regionem, w których dochodzi do licznych konfliktów na tle terytorialnym oraz etnicznym.

ts (KAI) / Delhi

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda