Home WiadomościZe Świata Indie: nowa przełożona generalna misjonarek miłości

Indie: nowa przełożona generalna misjonarek miłości

Redakcja

Siostra M. Joseph Michael z południowoindyjskiego stanu Kerali została nowa przełozoną generalną Zgromadzenia Misjonarek Miłości. Jest ona czwartą osobą piastującą to stanowisko i pierwszą obywatelką Indii stojącą na czele tej wspólnoty zakonnej, założonej w 1950 w Kalkucie przez św. Matkę Teresę. Ona też była pierwszą, dożywotnią przełożoną do marca 1997 r. (zmarła 5 września 1997 roku). Jej obecna następczyni pracowała wcześniej m.in w Polsce.

68-letnia s. M. Joseph Michael pochodzi z miasta Thissur w Kerali, a do zgromadzenia wstąpiła w wieku 20 lat. Przez cały ten czas należała do najbliższych współpracownic św. Matki Teresy z Kalkuty. Poza Indiami pełniła swą posługę także na Filipinach, w Polsce i Papui Nowej Gwinei. W chwili wyboru pracowała w schronisku dla dzieci Shishu Bhavan w Ernakulam w Kerali i była tam przełożoną zgromadzenia w całym stanie. Wcześniej, jeszcze 15 miesięcy temu była asystentką generalną ówczesnej przełożonej s. Premy.

Komentując wybór nowej przełożonej generalnej jej dotychczasowa podwładna w Ernakulam s. John Mariette w rozmowie z włoską agencją misyjną Asia News wyraziła pewność, że “Bóg wykorzysta wszystkie jej talenty i zdolności, aby nieść dobro w społeczeństwo zgodnie ze swymi planami”.

W kapitule generalnej w Kalkucie, która oprócz nowej przełożonej, wybrała też radę generalną, która ma wspierać ją w kierowaniu zgromadzeniem, wzięły udział przedstawicielki wszystkich wspólnot zgromadznia, obecnego dzisiaj w 110 krajach.

S. Joseph została czwartą przełożoną generalną misjonarek miłości i pierwszą pochodzącą z Indii. Jako pierwsza urząd ten piastowała do marca 1997 jego założycielka św. Matka Teresa z Kalkuty. Jej następczynią została Nepalka s. Nirmala Joshi, której zasługą było m.in. utworzenie kontemplacyjnej gałęzi zgromadzenia. Ona z kolei ustąpiła 26 marca 2009 miejsca Niemce s. Premie Pierick i obecnie stanowisko to objęła s. Joseph Michael. Na koniec 2020 Zgromadzenie Misjonarek Miłości liczyło ok. 5,2 tys. członkiń.

kg (KAI/AsiaNews) / Kalkuta

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda