Home WiadomościZe Świata Indie: Zmarł abp Lucas Sirkar, salezjanin, założyciel dwóch instytutów zakonnych

Indie: Zmarł abp Lucas Sirkar, salezjanin, założyciel dwóch instytutów zakonnych

Redakcja

18 kwietnia zmarł abp Lucas Sirkar, salezjanin, emerytowany arcybiskup Kalkuty i założyciel dwóch instytutów zakonnych – Sióstr Adoracji Niepokalanego Serca Maryi i Braci Adoracji Najśw. Serca Pana Jezusa, nazywanych również “ascetami”). Zgodnie z tym, co podał sekretarz inspektorii Indii-Kalkuty, ks. Jacob Iruppakaattu, biskup zmarł na zawał serca o godz. 13.00 czasu lokalnego. Odszedł w 84. roku życia, 62 życia salezjańskiego i 36 biskupstwa.

Lucas Sirkar urodził się 24 września 1936 r. w mieście Olchira, w ówczesnych Indiach, a dzisiejszym Bangladeszu. Wstąpił do nowicjatu w mieście Shillong w 1957 r.; pierwsze śluby złożył 24 maja 1958 r., wieczyste dokładnie sześć lat później, a święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1968 r. w Krishnagar.

Został wyświęcony na biskupa tego samego miasta 22 września 1984 r., potem – mianowany arcybiskupem koadiutorem Kalkuty, co miało miejsce 14 kwietnia 2000 roku, a 2 kwietnia 2002 r. został ordynariuszem archidiecezji, zastępując abpa Henry’ego Sebastiana D’Souzę. I wreszcie, w lutym 2012 r. papież Benedykt XVI przyjął jego dymisję z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Po wycofaniu się abp Sircar przez wiele lat żył jako prosty kapłan i współbrat w salezjańskiej wspólnocie przy Bazylice w Bandel, towarzysząc pielgrzymom w czasie pielgrzymki do popularnego sanktuarium maryjnego Matki Bożej Dobrej Podróży w tym mieście. 

W ostatnich dniach swojego życia przebywał w Domu macierzystym sióstr adoracji Niepokalanego Serca Maryi, które założył jako biskup Krishnagar w 1986 roku.

Natomiast Instytut braci adoracji Najśw. Serca Pana Jezusa założył 11 czerwca 2012 roku również w Krishnagar; a zaczęło się od pięciu mężczyzn, którzy chcieli do niego należeć.  

Oba te zgromadzenia, powstałe na prawie diecezjalnym, są tak pomyślane, by być samodzielnymi i nie zależeć od diecezji. Stanowią one odpowiedź bpa Sikara na prośbę Matki Teresy z Kalkuty, która pewnego dnia poprosiła go o zakonników, którzy by się oddawali Adoracji eucharystycznej w każdej parafii.

Charyzmat “braci Sadhan”, ludzi młodych w wieku 20-27 lat, to modlitwa i praca. Żyjąc duchowością “kontemplacji w działaniu”, członkowie tego zgromadzenia spędzają trzy i pół godziny na modlitwie i adoracji eucharystycznej. Oprócz tego zakonnicy, działający w diecezji Krishnagar, która obejmuje również dystrykty Nadia i Murshidabad, umożlliwiają ludziom młodym zdobycie umiejętności zawodowych w perspektywie ich przyszłego życia w takich dziedzinach, jak hodowla zwierząt, stolarstwo, spawanie, rolnictwo, hodowla ryb i przewodnictwo.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda