Home WiadomościZe Świata Indonezja: od początku br. wskutek Covidu zmarło ponad 120 braci i sióstr zakonnych

Indonezja: od początku br. wskutek Covidu zmarło ponad 120 braci i sióstr zakonnych

Redakcja

Ponad 120 osób konsekrowanych – sióstr i braci – zmarło od stycznia do końca września br. w Indonezji z powodu Covida-19. W większości przypadków osoby te zaraziły się tą chorobą, pełniąc swą misję duszpasterską, posługi duchowej oraz opieki i towarzyszenia chorym i cierpiącym.

“Kościół katolicki w Indonezji płaci bardzo wysoką cenę za swe zaangażowanie na pierwszej linii niesienia pomocy i nadziei chorym. Niepokoimy się poważnie o wszystkie osoby konsekrowane w naszym kraju, które oddają się tej służbie nieustraszenie” – powiedział watykańskiej agencji misyjnej Fides ks. Joseph Kristanto Suratman z Komisji episkopatu ds. Seminariów. Przyznał, że “Pan zsyła nam nowe powołania do życia zakonnego”, ale – przyznał – potrzeba wielu lat na uformowanie nowych zakonników i osób konsekrowanych.

Zgodnie z tamtejszym portalem katolickim Sesawi.net wielka liczba ofiar wśród osób zakonnych stanowi ogromną stratę dla Kościoła w tym południowoazjatyckim kraju. Podkreślono, że “liczba tych ofiar może jeszcze wzrosnąć”.

W rozmowie z Fidesem ks. Kristanto przypomniał wielkie zaangażowanie i długi okres formacji, towarzyszenia i kroczenia szlakiem duchowego i kulturalnego wzrastania seminarzystów i osób konsekrowanych. “Chłopiec, który wstępuje do seminarium niższego, potrzebuje przynajmniej 11-14 lat na uzupełnienie nauki do czasu wyświęcenia na kapłana” – powiedział duchowny.

Z kolei siostra Gabriella – mistrzyni nowicjatu sióstr augustianek w Pontianaku (prowincja Kalimantan Zachodnia) – zaznaczyła, że “trzeba co najmniej trzech lat formacji początkowej, obejmującej rok postulatu i dwa lata nowicjatu”. Formacja to “sprawa nie tylko czasu i pieniędzy, ale także uczuć i kontaktu z właściwym światem wewnętrznym” – wyjaśniła zakonnica.

Wyraziła głębokie zatroskanie z powodu ogromnej liczby zmarłych osób zakonnych i konsekrowanych w czasie obecnej pandemii. “Mamy nadzieję i modlimy się o to, aby ta zaraza Covid-19 skończyła się jak najszybciej, abyśmy mogły rozpocząć na nowo nasze normalne życie. Jesteśmy w rękach Boga, ale nasza misja trwa, mimo trudności, na jakie obecnie napotykamy” – powiedziała s. Gabriella. Zwróciła uwagę, że sama istota ich misji, wymagająca podróży do różnych wspólnot lub zaangażowania w szpitalach, szkołach, ośrodkach społecznych itp., wystawia ich na wirusa. “A jednak nie wycofujemy się, pozostajemy obok wiernych, gdy tego potrzebują, dając im swoje życie” – podsumowała swą wypowiedź dla Fidesu augustianka.

Poza tą grupą ludzi Kościoła katolickiego Kościoły i wspólnoty innych wyznań, istniejących w Indonezji, straciły ponad 200 swych przywódców i innych pracowników duszpasterskich, a muzułmanie odnotowali 605 zmarłych.

kg (KAI/FIDES) / Dżakarta

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda