Home WiadomościZe Świata Irlandia: w wieku 104 lat zmarł o. Placyd, benedyktyn, mający za sobą ponad 87 lat ślubów zakonnych

Irlandia: w wieku 104 lat zmarł o. Placyd, benedyktyn, mający za sobą ponad 87 lat ślubów zakonnych

Redakcja

W wieku 104 lat zmarł 1 listopada w domu opieki w mieście Newport w hrabstwie Tipperary w płd. Irlandii o. Placid Murray – najstarszy zakonnik w tym kraju, a być może także na świecie. Święcenia kapłańskie przyjął prawie 81 lat temu a śluby w zakonie benedyktynów złożył 87 lat temu. Większą część swego życia zakonnego spędził w opactwie Glenstal w Murroe (hrabstwo Limerick w środkowej Irlandii) i na tamtejszym cmentarzu klasztornym zostanie pochowany 3 bm.

Przyszły zakonnik urodził się 7 października 1918 w Lismore (hrabstwo Waterford we wschodniej Irlandii) jako Michael Murray. Po kilku latach cała rodzina, po śmierci ojca, przeniosła się do Dublina i tu po nauce w Kolegium Blackrock w 1935 wstąpił do opactwa benedyktyńskiego Glenstal, przyjmując imię Placyd (Placid). Wkrótce potem wysłano go na studia filozoficzne do klasztoru w Maredsous w Belgii, a następnie na południe Francji, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej i niespodziewania szybka kapitulacja Francji.

Wrócił więc do Belgii, skąd jednak szybko wyjechał na dalszą naukę do opactwa Sant’Anselmo na Awentynie w Rzymie. Ponieważ był słabego zdrowia, przyjął święcenia kapłańskie już w wieku 23 lat 20 grudnia 1941 w klasztorze na Monte Cassino. Wkrótce potem wrócił do Irlandii. Tutaj został pomocnikiem mistrza nowicjatu oraz przez wiele lat uczył religii i języka niemieckiego w szkole przy klasztorze, a po dalszych kilku latach powołano go na drugiego przeora konwentualnego. Pełnił to stanowisko do 1957.

Ojciec Placyd uczestniczył w wielu projektach związanych z tłumaczeniem tekstów liturgicznych na język angielski, m.in. przewodniczył komitetowi przekładu Liturgii Godzin, z którego korzysta się nie tylko w Irlandii, ale także w Wielkiej Brytanii i Australii. Był konsultantem przy tłumaczenie modlitw wspólnotowych zrewidowanego Mszału Rzymskiego z 2011, wyrażając potem niezadowolenie z wprowadzonych do niego później oficjalnych zmian.

Dopóki mógł, miał lekcje dla nowicjuszy i był opiekunem uczniów szkoły w języku niemieckim oraz działał jako spowiednik. Ostatnich 14 lat swego długiego życia spędził w domu opieki Millbrae w Newporcie (hr. Tipperary), skąd co tydzień przyjeżdżał do Glenstalu, aby odprawić Mszę św. i zjeść obiad oraz co roku obchodził tam swe kolejne urodziny – po raz ostatni na początku tego miesiąca.

Komentując jego odejście do wieczności jeden z zakonników z tego opactwa o. Henry O’Shea podkreślił, że był on mnichem z najdłuższą pod względem liczby lat profesją zakonną w Irlandii i “chyba na świecie”.

kg (KAI/irishexaminer.com/ / Glenstal

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda