Jak prasa podsumowuje papieską pielgrzymkę?

W niedzielnych wydaniach filipińskie gazety szeroko informują o papieskiej wizycie w tym kraju. „Łzy i błogosławieństwo w deszczu” – tak tytułuje relację z wczorajszej wizyty Franciszka w Tacloban gazeta „Philippine Sunday Inquirer”. W podtytule cytuje słowa papieża „Idę z wami w cichości serca”.

Na pierwszej stronie zamieszcza zdjęcie Franciszka w żółtym przeciwdeszczowym płaszczu, który nosił podczas pobytu na wyspie Leyte, która została zniszczona w 2013 r. przez tajfun Yolanda. Gazeta zwraca uwagę na wzruszające słowa papieża wypowiedziane podczas burzliwej pogody w Tacloban, gdzie pod koniec 2013 r. tajfun „Yolanda” pochłonął tysiące śmiertelnych ofiar. Sprawowaną tam przez Franciszka liturgię gazeta nazwała „najbardziej poruszającą Mszą św. współczesnego pokolenia”.

„Philippine Sunday Inquirer” wyczerpująco informuje także o księdzu, który z wielkim zaangażowaniem ujął się za grupą wiernych, którzy przeżyli „Yolandę”, a których służby porządkowe nie chciały wpuścić na miejsce celebry papieskiej Mszy św. Ponadto dziennik obszernie omawia treść nie wygłoszonego podczas Mszy św. kazania, w którym papież napiętnował korupcję, spekulacje i malwersacje do jakich doszło podczas pomocy dla ofiar kataklizmu.

„Nie” dla korupcji, które wypowiedział Franciszek podczas spotkania z prezydentem, władzami, korpusem dyplomatycznym nazwali mieszkańcy Manili „pobudką” albo czymś „spóźnionym”. Ich wypowiedzi w całostronicowym artykule cytuje gazeta „Inquirer”. „Jestem biednym człowiekiem, ulicznym handlarzem, i co raz policjanci zmuszają mnie do dawania im łapówek, 20 a nawet 50 pesos. Tylko dzięki temu mogę moim klientom oferować swoje towary na Roxas Boulevard“ – żali się 51-letni, pochodzący z prowincji, mężczyzna. Gospodyni domowa podkreśla, że już od ponad roku ofiary tajfunu w Tacloban oczekują na obiecaną przez władze pomoc. „Dlaczego? Myślę, że każdy zna odpowiedź” – mówi kobieta i dodaje: „Ludzie stojący u władzy kierują pieniądze do własnych kieszeni”. Rozmowy gazeta przeprowadziła wśród osób witających papieża na ulicach Manili.

„Inquirer” wiele miejsca poświęca przygotowaniom do dzisiejszej Mszy św. w parku im. Rizala w Manilii, wieńczącej papieską wizytę na Filipinach. Gazeta wylicza: przygotowano 2,5 mln hostii dla wiernych, Eucharystię ma koncelebrować 200 biskupów i 2,5 tys. księży, 5. tys. świeckich szafarzy ma rozdawać komunię św., oprawę muzyczną tworzy tysiąc osobowy chór i 200-osobowa orkiestra. Ponadto rozlokowano 18 telebimów. Gazeta wspomniała też o zaostrzonych środkach bezpieczeństwa.

„Inquirer” informuje też, że prezydent Aquino pokazał papieżowi zdjęcia ze Światowego Dnia Młodzieży pod przewodnictwem św. Jana Pawła II sprzed 20 laty. Powiedział on Ojcu Świętemu: „Wówczas przyszło nas 4 mln, a w 1995 r. było 67 mln Filipińczyków. Na Mszę Waszej Świątobliwości powinno przyjść o wiele więcej ludzi, gdyż obecnie Filipiny liczą ponad 100 mln mieszkańców”. Zdaniem gazety „słowa te są złośliwością w ustach prezydenta, który przy ostrym sprzeciwie Kościoła podpisał niedawno ustawę dotyczącą kontroli urodzin, w ramach której m.in. mają być rozdawane ubogim bezpłatnie prezerwatywy”.

„Inquirer” informuje, że podczas Mszy św. śpiewne będą pieśni w wielu regionalnych językach, do których na zamówienie filipińskiego episkopatu muzykę skomponował jezuita. „Chodzi o to, aby stworzyć silniejsze poczucie jedności narodowej ” – powiedział ks. Manoling Francisco. Zdaniem zakonnika niektóre z piosenek są pieśniami smutku i powinny „dać głos” ofiarom i ocalałym z wielu klęsk żywiołowych na Filipinach.

„Philippine Star” w wydaniu online publikuje tekst pt. „Kard. Tagle ogniskuje uczucia Filipińczyków. Autor komentarza wskazuje na rosnące znaczenie arcybiskupa Manili w Kościele na Filipinach i w całej Azji.

W dodatku „Styl życia” gazeta „Philippine Star” publikuje obszerny artykuł pt. „To jest przesąd nie religia”. Jego autor na początku piętnuje „przesadnie ekspresywną religijność ludową Filipińczyków”, aby następnie podkreślić: „Jeśli rzeczywiście bylibyśmy tak religijni, to nasz kraj nie byłby takim chaosem, ale bylibyśmy przyzwoitym i moralnym narodem”. Gazeta wyraża nadzieję, że „ten papież, który wstrząsnął już Rzymem, obecnie zrobi to samo z pompatycznymi biskupami“. Jego zdaniem „biskupi zapomnieli kim był Jezus”. Ponadto papież powinien przede wszystkim odpowiednio przemówić do rozumu „zdegenerowanym politykom” a także coś zrobić z drogimi katolickimi szkołami, które wydały takich przywódców a także z wszystkimi szarlatanami, którzy nagle z niczego dorobili się bajecznego bogactwa.

KAI/pk

Za: www.deon.pl