Home WiadomościZe Świata Japonia: 75-lecie założenia Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia

Japonia: 75-lecie założenia Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia

Redakcja

W niedzielę 10 czerwca, w Uroczystość Bożego Ciała, Siostry Miłosierdzia obchodziły 75-lecie istnienia swojego Zgromadzenia. Obchody miały miejsce w Miyazaki, mieście, w którym zrodziło się to Zgromadzenie. Z około tysiąca Sióstr Miłosierdzia Jezusa (SCG), działajacych na świecie, w wydarzeniu tym uczestniczyło prawie 250 sióstr z 11 krajów.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Oita, bp Paul Sueo Hamaguchi, a koncelebrowali: bp Francis Xavier Osamu Mizobe, salezjanin, emerytowany biskup Takamatsu; salezjański Inspektor w Japonii, ks. Aldo Cipriani, a także 7 kapłanów. Gośćmi specjalnymi były także: Inspektorka Córek Maryi Wspomożycielki w Japonii, s. Francesca Yukiko Wakamatsu, a także Przełożona Generalna Sióstr Wizytek w Japonii, Instytutu, który przyjął pierwsze nowicjuszki Zgromadzenia CSG w czasie jego powstawania.

W czasie Mszy św. nie było specjalnych momentów zadumy nad drogą historyczną, jaką przemierzyło Zgromadzenie. Bp Mizobe przypomniał początki Zgromadzenia, odnosząc się do Czcigodnego Vincenzo Cimattiego i zamiarów misjonarza salezjanina, ks. Antonio Cavoli. Celebracja zakończyła się odczytaniem listu, jaki Przełożony Generalny Salezjanów, ks. Pascual Chàvez, przesłał, chcąc w ten sposób towarzyszyć temu radosnemu wydarzeniu.

Po Mszy św. siostry świętowały razem z dziećmi, osobami w podeszłym wieku i członkami personelu, który współpracuje ze Zgromadzeniem, biorąc udział w radosnym momencie refleksji, rozpogadzanym przez tańce i zabawę. Wieczorem klimat braterski był kontynuowany w gronie bardziej wąskim i rodzinnym już samych CSG: siostry z każdego kraju i Inspektorii przedstawiły swoją kulturę i dały wyraz, w różnej formie, swojej wdzięczności za te 75 lat dawania świadectwa miłosierdzia.

Obchody zakończyły się “słówkiem na dobranoc” Przełożonej Generalnej, Matki Apollinaris Shimura, która, nawiązując także do obchodzonej Uroczystości Bożego Ciała, powiedziała: “Najświętszy Sakrament, sakrament miłości i jedności, od samego początku powstania zgromadzenia, znajdował się w centrum życia Zgromadzenia. Czuję się prawdziwie szczęśliwa, że możemy dziękować za otrzymaną łaskę wraz ze współsiostrami, które przybyły z różnych krajów, i możemy doświadczyć naszej jedności”.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Jezusa powstało – pod nazwą Sióstr Miłosierdzia z Miyazaki – 15 sierpnia 1937 r. Na początku tego roku ks. Cimatti, zastanawiając się nad nacjonalistycznym klimatem politycznym, który dojrzewał w Japonii, zasugerował ks. Cavali, by założył nowe Zgromadzenie żeńskie. Po powtarzanej radzie ks. Cimattiego, gdy stało się to po raz trzeci, ks. Cavoli przyjął tę propozycję ze słowami św. Piotra: “Na twoje słowo zarzucę sieci” (Łk 5,5).

Posłannictwem SCG jest propagowanie wiary poprzez dzieła Miłosierdzia, a z racji charyzmatu, są wezwane do bycia gorliwymi dla chwały Bożej oraz pełnymi ducha ofiary i pracowitości. Oecnie znajdują sięw 13 krajach na 5 kontynentach. Należą do Rodziny Salezjańskiej od 1986 r., a od 2008 r. ich Dom Generalny został przeniesiony z Japonii do Rzymu. Zmiana nazwy – ze Sióstr Miłosierdzia z Miyazaki na Siostry Miłosierdzia Jezusa – miało miejsce w 2009 r.

ANS – Miyazaki

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda