Home WiadomościZe Świata Japonia: Filipińczyk nowym biskupem Sendai – ciepłe reakcje polskich księży

Japonia: Filipińczyk nowym biskupem Sendai – ciepłe reakcje polskich księży

Redakcja

Franciszek mianował 8 grudnia Filipińczyka ks. Edgara Gacutana biskupem diecezji Sendai (ok. 300 km na północ od Tokio). Komentując tę wiadomość Konferencja Biskupów Katolickich Filipin napisała w okolicznościowym oświadczeniu, że po raz pierwszy ich rodak został biskupem w Japonii, wyrażając przy tym radość z tej nominacji. Przypomniała także jego wieloletnią posługę w tym kraju m.in. na rzecz ofiar trzęsienia ziemi i tsunami sprzed 10 laty. Również polscy księża, pracujący w Japonii, wyrażają się bardzo pozytywnie o nominacie.

Nowego biskupa dobrze zna polski dominikanin o. Czesław Foryś, który wiele lat pracował w diecezji Sendai. W rozmowie z KAI powiedział: „To jest człowiek w pełni oddany duszpasterstwu. Pamiętam, jak przyjeżdżał [do Iwaki], aby posługiwać tam grupom Filipinek. Poza tym ma cenny dar nawiązywania kontaktów z miejscowymi księżmi japońskimi, co nie jest łatwe”.

Z kolei inny polski misjonarz-dominikanin o. Paweł Janociński, który przed przeniesieniem się do stolicy także pracował w diecezji Sendai, wyraził przekonanie, że „decyzja papieża może oznaczać nowe ukierunkowanie działalności Kościoła japońskiego, w szczególności diecezji Sendai, na ewangelizację”. Wskazał, że „o dużej roli Filipinek – żon Japończyków – w ewangelizacji tego kraju często wspominał i wspomina obecny arcybiskup Tokio Tarcisio Kikuchi, zwłaszcza w latach 2004-17, gdy był biskupem Niigaty”.

Edgar Gacutan urodził się 23 września 1964 w mieście Enrile (prowincja Cagayan na samej północy kraju). W latach 1981-85 studiował filozofię na Uniwersytecie św. Ludwika w Baguio, a następnie teologię w Szkole Teologii z Maryhill School of Theology w Manili (1986-89). Jeszcze jako kleryk w latach 1990-93 przebywał w Japonii, przygotowując się tam do pracy misyjnej. 2 czerwca 1991 złożył śluby wieczyste w swym zgromadzeniu (założonym w 1862 w Belgii).

Po powrocie do kraju w celu uzupełnienia studiów teologicznych 23 kwietnia 1994 został wyświęcony na kapłana a już w miesiąc później ponownie udał się znów do Japonii, tym razem na stałe.

Posługiwał tam m.in. w Osace 1994-97) i przez 3 lata (2014-17) w Sendai. W latach 2003-12 był także przełożonym japońskiej prowincji Zgromadzenia Niepokalanego Serca, a od 2020 jest wiceprowincjałem oraz superiorem regionalnym scheutystów z siedzibą w Japonii. W latach 2013-17 był dyrektorem Bazy Ofunato, zajmującej się odbudową tego regionu po tsunami. Od 2017 był proboszczem parafii w tokijskiej dzielnicy Matsubara i na tym stanowisku zastała go wiadomość o mianowaniu go biskupem Sendai.

Diecezja Sendai powstała 9 marca 1936 z wcześniejszej Hakodate (utworzonej 17 kwietnia 1891), ta zaś z kolei została wyodrębniona z wikariatu apostolskiego Japonii Północnej, istniejącego od 22 maja 1876. Obecnie zajmuje ona powierzchnię ok. 46 tys. km kw., a zamieszkuje ją ponad 7,2 mln osób, w tym nieco ponad 11 tys. katolików (ok. 0,2 proc. ludności). Pierwszym biskupem Sendai był w latach 1936-41 Kanadyjczyk z Quebecu o. Marie-Jean Lemieux (1902-94). Bp Gacutan będzie siódmym jego następcą.

o. jj, kg (KAI Tokio) / Sendai

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda