Home WiadomościZe Świata Japonia: Polonia modliła się o wstawiennictwo św. Maksymiliana Kolbego dla Polski, dla Ukrainy i dla Japonii

Japonia: Polonia modliła się o wstawiennictwo św. Maksymiliana Kolbego dla Polski, dla Ukrainy i dla Japonii

Redakcja

14 sierpnia, w 81 rocznicę męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego, Polonia japońska wspominała go oraz modliła się o jego wstawiennictwo dla naszego kraju, dla targanej wojną Ukrainy i dla Japonii, w której święty był misjonarzem w latach 1931-1936.

Specjalna Msza św. celebrowana przez o. Pawła Janocińskiego OP, w której wziął udział m.in. ambasador RP Paweł Milewski z rodziną, została odprawiona w kościele franciszkanów w Tokio– Akabane. Świątynia ta została zbudowana przez polskich franciszkanów. Tam tez znajduje się boczny ołtarz oraz obraz poświęcony świętemu Masymilianowi.

W kazaniu duszpasterz Polonii zacytował list o. Maksymiliana wysłany z Nagasaki do braci w Polsce, w którym przytaczał n słowa św. Ludwika Marii Grignon de Monforta ( 1673-1716), że „Maryja jest najkrótszą i najpewniejszą drogą aby dotrzeć do Jezusa”. A nawiązując do obecnej sytuacji w kraju powiedział „ dziś modlimy się szczególnie za piastujących władze w Polsce, niezależnie czy to z Prawicy czy z Lewicy, aby mieli oni na uwadze tylko i wyłącznie dobro powierzonych im ludzi„.

W kontekście wojny na Ukrainie wskazał on na „duże ofiary pieniężne” ze strony Japończyków m.in. dla działających na Ukrainie dominikanów a także Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryji”.

Temat ten podjął w zakończeniu Mszy św. ambasador Milewski, który powiedział, że „z jednej strony Polska jak wiadomo przygarnęła do siebie miliony uchodźców z Ukrainy, a z drugiej, Japonia najbardziej wspiera Ukrainę ze wszystkich okolicznych krajów. Powstał jakby < most pomocy>. Być może jest to skutek ziaren, które na tej glebie zasiał święty Maksymilian i jego towarzysze a także inni polscy misjonarze i misjonarki ”- uważa ambasador.

***

Św. Maksymilian Maria Kolbe opuścił Japonię po 6 latach pobytu w 1936 r. Został wtedy wybrany gwardianem Niepokalanowa i nie wrócił już do Japonii. Jego miejsce jako gwardian założonego przez o. Kolbe klasztoru franciszkanów konwentualnych w Nagasaki zajął o. Samuel Rozenbajger. Działalność klasztoru w Nagasaki finansowana była od 1931 r. przez składki zbierane od wiernych w Niepokalanowie. Po wybuchu wojny finansowanie z Niepokalanowa stało się niemożliwe. O. Rosenbajger wyjechał do USA, aby tam głosząc rekolekcje Polonii zarabiać na utrzymanie klasztoru w Nagasaki. Jego następcą w Nagasaki został w tym czasie o. Mieczysław Maria Mirochna.

Po wojnie o. Rosenbajger wrócił do Nagasaki. W 1947 r. o. Rozenbajger za otrzymane jako ofiary w USA pieniądze kupił w Tokio ziemię, na której stoi obecny kościół pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Akabane. Ziemię kupił od zakładów tekstylnych, które się tu wcześniej znajdowały.

Na zakupionej ziemi powstały klasztor i kościół, a w 1952 r. obok zbudowane zostało przedszkole im Maksymiliana Kolbe i Rycerstwa Matki Bożej. Jest to odpowiednik Rycerstwa Niepokalanej, które założone przez o. Maksymiliana obchodzi w tym roku 100 rocznice powstania. W kościele nad wejściem ustawiona została figurka Matki Bożej, podobno z Niepokalanowa.

W kościele zawsze dostępne jest czasopismo „Rycerz Matki Bożej”. Jest też ołtarz boczny poświęcony św. Maksymilianowi Marii Kolbe.

o. pj op / Tokio
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda