Home WiadomościZe Świata Jerozolima: modlitwa o pokój przy grobie Matki Bożej

Jerozolima: modlitwa o pokój przy grobie Matki Bożej

Redakcja

W Jerozolimie główne obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się w Getsemani. Maryi zawierzono przyszłość pokoju w Ziemi Świętej oraz los prześladowanych na Bliskim Wschodzie chrześcijan. Obchody zakończy wieczorna procesja do grobu Matki Bożej, gdzie łacińscy katolicy mogą sprawować liturgię tylko raz do roku, właśnie we Wniebowzięcie.

„Na tę maryjną uroczystość do Jerozolimy z roku na rok przybywa coraz więcej pielgrzymów z całego świata” – mówi Radiu Watykańskiemu o. Benito José Choque, gwardian franciszkańskiej wspólnoty w Getsemani, która organizuje obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Franciszkanin zauważa, że obchody pomagają wiernym odkryć ścisły związek między Maryją, a cierpiącym Jezusem, ponieważ Kościół Grobu Najświętszej Maryi Panny znajduje się nieopodal Getsemani. Zgodnie z obowiązującą od wieków zasadą status quo podziemnym kościołem opiekują się mnisi greccy (prawosławni z Patriarchatu Jerozolimskiego) i ormiańscy, a katolicy mogą sprawować tam liturgię tylko raz do roku.

“Wspólnota chrześcijańska Jerozolimy wraz z pielgrzymami z całego świata rozpoczyna obchody Wniebowzięcia maryjną wigilią modlitewną. Kończy się ona procesją do Bazyliki Konania, podczas której niesiona jest figura Maryi i czytane są teksty mówiące o Wniebowzięciu – mówi papieskiej rozgłośni o. Choque. – W samą uroczystość Kustosz Ziemi Świętej sprawuje Eucharystię, której w tym roku towarzyszyła szczególna modlitwa o pokój. Cały Bliski Wschód i Ziemia Święta to region bardzo doświadczony, to ziemia, której mieszkańcy doznają ogromnego cierpienia, szczególnie chrześcijanie. Stąd nasze wołanie o pokój i pojednanie. Istniejące napięcia nie wpływają na bezpieczeństwo pielgrzymów. Jako franciszkanie apelujemy do pątników z całego świata, by się nie obawiali i licznie przybywali nawiedzać miejsca święte.”

Beata Zajączkowska – Ziemia Święta

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda