Home WiadomościZe Świata Jezuici: EJIF 2013 czas zacząć

Jezuici: EJIF 2013 czas zacząć

Redakcja

24 delegatów z 17 krajów, w przedziale wiekowym 22-47 lat, przebywa w Budapeszcie, gdzie rozpoczęło się coroczne spotkanie młodych jezuitów z Europy.

EJIF (ang. European Jesuits in Formation) jest szczególnym czasem dla was, gdzie nawiązujecie nowe przyjaźnie, dzielicie się pomysłami i inspirujecie siebie nawzajem, by móc lepiej służyć ludziom, a w przyszłości ze sobą współpracować – przypomniał na początku spotkania John Dardis SJ – przewodniczący konferencji prowincjałów europejskich Towarzystwa Jezusowego.

EJIF jest spotkaniem skierowanym do jezuitów będących w trakcie formacji i składa się z czterech części. Pierwszą zakończyliśmy w święto św. Ignacego przed południem, a były to prezentacje prowincji. Dzieliliśmy się nowymi pomysłami i inicjatywami, które odbywają się w miejscach naszej posługi. Delegaci Prowincji Polski Południowej zaprezentowali między innymi portal DEON.pl. Nasi współbracia z innych krajów byli zaskoczeni wysokim poziomem portalu i wynikami, jakie osiąga. Zadawali również pytania o przygotowanie medialne jezuitów w naszej prowincji. Druga część to warsztaty prowadzone w tym roku przez Michaela Gallagher’a SJ na temat sekularyzacji w Europie. Trzecia część to wspólne ośmiodniowe rekolekcje w milczeniu, które poprowadzi Severin’a Leitner’a SJ – asystent ojca Generała. Ostatni etap spotkania to zwiedzanie Budapesztu oraz podsumowanie całego EJIF-u.

Nasze spotkanie nie ma charakteru wakacyjno-wypoczynkowego. Jest to czas intensywnych spotkań, modlitwy i pracy. Podczas EJIF-u można zobaczyć, jak zróżnicowane i uniwersalne jest Towarzystwo Jezusowe. Atmosfera życzliwości i przyjaźni skutkuje otwartością w naszych rozmowach. Dzielimy się tym, co dobre w naszych prowincjach i lokalnych Kościołach, ale nie boimy się także rozmawiać o tym, co postrzegamy jako problem i trudność do rozwiązania. Oprócz delegatów z większości krajów europejskich na EJIF przyjechali takze dwaj delegaci spoza Starego Kontynentu (z Indii i Egiptu). Dzięki nim mogliśmy się dowiedzieć więcej o sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie oraz o misji jezuitów w tym rejonie. Z kolei delegat Indii pokazał nam, jak dynamicznie i stale rozwija się Towarzystwo w Azji. Po prezentacjach wszystkich prowincji odbyło się spotkanie z Johnem Dardis’em SJ. W trakcie prezentacji europejski Prowincjał poinformował nas o zadaniach i potrzebach, jakie stoją przed Towarzystwem w Europie. Jednak wszystkie nasze rozmowy, prezentacje i spotkania nie miałyby sensu, gdyby nie Pan Bóg. Dlatego codziennie znajdujemy czas na modlitwę – rano na indywidualną, w południe na wspólnotową, a wszystko podsumowujemy Mszą świętą wieczorem.

Ostatniego dnia odbędą się wybory mające na celu wyłonić trzech jezuitów, którzy będą odpowiedzialni za zorganizowanie EJIF-u w przyszłym roku. Głównym ich zadaniem będzie dobór tematu kolejnego spotkania oraz zaproszenie gości. Kolejny EJIF, z okazji rocznicy przywrócenia Towarzystwa po kasacie, odbędzie się w Rzymie.

Strona internetowa EJIF: [TUTAJ].

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda