Jezuici – Kopenhaga: uroczyste przyłączenie duńskich placówek do polskiej prowincji

jezuici.plObecny rok jest ważnym dla historii jezuitów w Danii. Po 144 latach bycia częścią Prowincji Niemiec duńskie placówki zostały przekazane Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej.

Choć oficjalne przekazanie nastąpiło 31 lipca tego roku, to główne uroczystości z tym związane odbyły się wczoraj i miały miejsce w Kopenhadze. Zmiana ta nie jest nagłą i niespodziewaną. Poprzedzona była wieloletnim rozeznaniem i przygotowaniem. Od kilku lat jezuici z obu polskich prowincji przyjeżdżali do Danii, aby uczyć się duńskiego i poznawać nowy kontekst pracy duszpasterskiej.

Mszy dziękczynnej, przy obecności biskupa Kopenhagi Czesława Kozonia, przewodniczył prowincjał niemiecki o. Stefan Kiechle SJ. Wzięli w niej udział również polscy prowincjałowie o. Tomasz Ortmann SJ i o. Jakub Kołacz SJ. Swoją obecność zaznaczyli goście z Danii, Niemiec i Polski, a także wielu innych krajów. Na obchody przybyła również ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Danii Henryka Mościcka-Dendys. Po mszy wszyscy zostali zaproszenie na mały poczęstunek do budynków szkolnych. Przez dyrekcję szkoły została przygotowana wystawa fotograficzna prezentująca historię tej placówki. Ponadto na wspólnym spotkaniu głos zabrali przybyli prowincjałowie, biskup oraz najstarszy jezuita pracujący w Danii, o. Meister ze wspólnoty w Aarhus. Wszyscy podkreślali swoją wdzięczność prowincji niemieckiej za dotychczasowy wkład w misję jezuitów w Danii oraz wyrazili nadzieje związane z nowym jej rozdziałem po przejęciu Danii przez jezuitów z Polski.

Obecne wydarzenia to również dobra okazja do pogłębienia relacji między jezuitami z sąsiadujących ze sobą prowincji oraz do wymiany refleksji i spostrzeżeń związanych z misją w Danii. Jutro jezuici będą modlić się na kopenhaskich cmentarzach za swych zmarłych współbraci, którzy misję w Danii zapoczątkowali i przez wiele lat rozwijali.

Historia jezuitów w Danii sięga 1872 roku kiedy Hermann Grüder, jezuita prowincji niemieckiej, rozpoczął tworzenie nowych placówek w Kopenhadze i Aarhus. Jezuici przybyli wtedy do Danii na zaproszenie prefekta apostolskiego. W 1873 roku dostali w opiekę kościół pw. św. Andrzeja w Ordrup pod Kopenhagą, a w 1895 konsekrowali kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (Jesu Hjerte Kirke) na Vesterbro w Kopenhadze. W Aarhus zaczęli pracować od 1873 roku fundując parafię, jednakże kościół pw. Naszej Pani (Vor Frue Kirke) został konsekrowany w 1881.

Ponadto jezuici zaznaczyli swoją obecność w Danii na polu edukacji. W Aarhus założyli istniejącą do dziś szkołę imienia św. Kanuta (Skt. Knuds Skole), natomiast w Ordrup szkołę imienia św. Andrzeja (Skt. Andreas Kollegium). Kiedy szkoła w Ordrup została oddana w 1920, na znaczeniu zyskała druga szkoła w Kopenhadze na Vesterbro (Skt. Knuds Skole), która od 1950 była przekształcana w Niels Steensen Gymnasium. W roku 1954 jezuici weszli w posiadanie budynków po dawnym konwencie Klarysek od Wieczystej Adoracji (Tilbedelsesklostret) na rogu ulic Skt. Kjelds Gade i Jagtvej na Østerbro. Tam zostało utworzone Niels Steensen Kollegium, do którego przeniosło się Niels Steensen Gymnasium, działające do dnia dzisiejszego. Stara szkoła na Vesterbro została zamknięta w 1972 roku.

Obecnie jezuici w Danii pracują w parafii w Aarhus (Vor Frue Kirke) oraz w szkole w Kopenhadze (Niels Steensen Gymnasium). Wśród nich polscy jezuici to: o. Michał Gutkowski SJ, o. Paweł Beń SJ oraz scholastyk Przemysław Gwadera SJ w Kopenhadze, a w Aarhus o. Krzysztof Augustyniak SJ oraz o. Herbert Krawczyk SJ.

Paweł Rakowski SJ

Za: www.jezuici.pl