Jezuici na Półwyspie Jutlandzkim i w Kopenhadze – rodzą się nowe powołania

Od kilku już lat jezuicka kuria w Warszawie odpowiada za działalność Towarzystwa Jezusowego w Danii, gdzie jezuici prowadzą parafię w Aarhus na Półwyspie Jutlandzkim oraz w Kopenhadze kościół i katolicką szkołę Niels Steensens Gymnasium.

Pracuje w Danii pięciu Polaków oraz Duńczyk i Niemiec. W zeszłym miesiącu kolejny Duńczyk wstąpił do nowicjatu, a do ekipy dołączyło dwóch Wietnamczyków. Mamy więc na terenie Danii dziewięciu jezuitów.

Z Wietnamu przyjechał ks. Joseph Do Dai Nghia SJ (na zdjęciu po lewej) – jezuita będący na etapie podstawowej formacji zakonnej, oraz o. Peter Nguyen Duc Tri SJ (na zdjęciu po prawej), który do zakonu jezuitów wstąpił w 1996 roku. Będą w Danii odpowiadali głównie za pracę wśród diaspory wietnamskiej, która w Danii jest bardzo liczna.

Duński nowicjusz, ks. Daniel Norgaard, rozpoczął swój nowicjat w Towarzystwie Jezusowym w Genui we Włoszech. Urodził się w 1980 roku w Farum w Danii i ukończył Niels Steensens Gymnasium w Kopenhadze. W roku 2000 został przyjęty jako seminarzysta w diecezji kopenhaskiej i swoją formację odbywał w Papieskim Wyższym Seminarium Duchownym w Rzymie oraz studiował filozofię i teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W ostatnich latach pracował w Kopenhadze jako proboszcz.

To nie jedyne duńskie powołanie zakonne będące owocem pracy jezuitów. Poniżej przytaczamy krótką prezentację naszej parafianki z Aarhus, która w zeszłym miesiącu złożyła uroczyste śluby zakonne:

Nie co dzień zdarza się, nawet w Polsce, że jedna z parafianek składa śluby zakonne. Biorąc pod uwagę liczbę tutejszych katolików oraz malejącą z roku na rok liczbę osób zakonnych w Danii w ogóle, taka okazja jest jeszcze rzadsza. Z tego też powodu na uroczystości nie mogło zabraknąć proboszcza z Aarhus, gdzie Sheeba odkryła swoje powołanie i skąd wyjechała do Klasztoru Sióstr Dominikanek w Oslo. Swoje pierwsze śluby złożyła podczas Nieszporów w pobliskim Kościele Św. Dominika, gdzie Zakon Kaznodziejski prowadzi parafię. Siostra Sheeba Jem, pochodząca z Indii, przygotowywała się do złożenia swoich ślubów w klasztorze Sióstr Dominikanek od roku 2015. Wcześniej przez kilka lat była bardzo aktywna w działającej przy naszej parafii grupie studenckiej Mount Tabor. Przed przyjazdem do Danii ukończyła doktorat z chemii w Manchesterze i odbyła kilkuletni staż w USA. Przyjechała do Aarhus, by pracować na tutejszym uniwersytecie, ale po wielu latach spędzonych w laboratorium zapewne i ona nie przewidziała takiego wyniku swoich badań… (Krzysztof Michalski SJ).

Siostrze dominikance i naszemu nowicjuszowi z Danii życzymy, by ogień Ducha Świętego rozpalał ich i przygotowywał do misji, a nowoprzybyłym z Wietnamu współbraciom życzymy szybkiej aklimatyzacji i owoców pracy apostolskiej. Wspierajmy ich wszystkich modlitwą.

Za: www.jezuici.pl