Home WiadomościZe Świata Jezuicki wkład w podbój kosmosu

Jezuicki wkład w podbój kosmosu

Redakcja

Według portalu „Catholic News Service” powołującego się na Wikipedię, setki naukowców w historii świata było katolikami: świeckimi lub duchownymi. Ze wszystkich księży, którzy mieli znaczny wkład w naukę, ponad połowa była jezuitami.

– Wydaje się, że w edukacji, duchowości i misji Towarzystwa Jezusowego jest coś szczególnego, co inspiruje jego członków do spojrzenia na stworzenie w wyjątkowy sposób – powiedział amerykański jezuita br. Guy Consolmagno, astronom planetarny i dyrektor Obserwatorium Watykańskiego.

– Jesteśmy społecznością, która jest oddana Jezusowi, Jego boskiemu wcieleniu w tym fizycznym wszechświecie – powiedział br. Consolmagno w przemówieniu 23 maja, które było częścią serii wykładów z okazji Roku Ignacjańskiego.

Przemówienie nt. „Od Peru do Marsa: nowe światy i nauka jezuicka” miało na celu wskazanie pionierskich osiągnięć zaledwie garstki spośród ponad 150 wybitnych jezuickich naukowców. W przemówieniu zabrzmiało także to, że może istnieć unikatowa „jezuicka” forma nauki, na którą wpływ miała ignacjańska duchowość.

– Duchowość jezuitów dotyczy naszego miejsca w stworzeniu: dlaczego jesteśmy stworzeni, dlaczego świat został stworzony, jak odnosimy się do stworzenia i to prowadzi do tej słynnej jezuickiej mantry ‘Znajdź Boga we wszystkim’ – powiedział dyrektor Obserwatorium Watykańskiego.

– Bycie blisko stworzonego świata to sposób na bycie blisko Stwórcy i dlatego nauka odegrała tak ważną rolę w apostolacie jezuitów – dodał.

Jak zauważył br. Consolmagno sam św. Ignacy znajdował pociechę w patrzeniu na gwiazdy. Jezuici spośród wszystkich nauk najbardziej upodobali sobie astronomię. Zakładali obserwatoria na całym świecie, byli także wybitni w dziedzinie geofizyki i meteorologii.

– Bycie jezuickim naukowcem oznacza pamiętanie, że naszą motywacją jest bycie bliżej Boga – powiedział dyrektor Obserwatorium. – I odczuwanie tej radości, gdy zostajesz dotknięty przez siły nadprzyrodzone, kiedy widzisz coś, czego nigdy wcześniej nie widziałeś i najbardziej ekscytującą rzeczą, jaką możesz zrobić, to powiedzieć o tym komuś innemu – wyznał jezuita.

Źródło: catholicnews.com / tk

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda