Home WiadomościZe Świata Jezuickie centrum z pomocą ofiarom cyklonu w Malawi

Jezuickie centrum z pomocą ofiarom cyklonu w Malawi

Redakcja

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Freddy, który 12 marca uderzył w południowe Malawi, wciąż rośnie. W poniedziałek, 20 marca, oszacowano liczbę ofiar na 447. Około 300 osób jest nadal zaginionych i prawie 350 tysięcy osób musiało zostać przesiedlonych. Jezuickie Centrum Ekologii i Rozwoju apeluje o wsparcie i włączenie się w zapobieganie podobnym kataklizmom.

„W Malawi, całe wioski zostały zmyte z powierzchni ziemi, a społeczności schroniły się w szkołach i obozach. Agencje humanitarne, w tym organizacje prowadzone przez Kościół, są na miejscu, niosąc pomoc ludziom, którzy stracili wszystko” – pisze Linda Boroni w Vatican News.

Martha Phiri, politolog i rzecznik prasowy Jezuickiego Centrum Ekologii i Rozwoju z siedzibą w stolicy Malawi, Lilongwe, opowiedziała w tych dniach Radiu Watykańskiemu o swojej wizycie w miejscu największych zniszczeń. Udała się tam wraz z delegacją jezuickiego centrum, oraz z Caritas Malawi, która oceniła najpilniejsze potrzeby miejscowej ludności, by jak najefektywniej zapewnić im doraźną pomoc.

„Bardzo potrzebne jest tu wsparcie psychologiczne dla ludności, która nie może poradzić sobie z traumą po stracie najbliższych i dorobku całego życia” – powiedziała Martha Phiri i wezwała władze, by podjęły działania zapobiegające podobnym katastrofom.

Wyjaśniła, że zaangażowanie Jezuickiego Centrum Ekologii i Rozwoju (JCED), nie ogranicza się do pomagania ofiarom klimatycznych katastrof. Centrum jest przede wszystkim zaangażowane w budowanie zdolności lokalnych społeczeństw w stawianiu czoła kataklizmom, w edukowanie ludzi do troski o równowagę klimatyczną oraz upominanie się o sprawiedliwość i większe zaangażowanie władz w ochronę środowiska naturalnego.

Martha Phiri – pierwsza z prawej, w zielonym swetrze.

Jezuickie Centrum Ekologii i Rozwoju działa przede wszystkim wśród ludzi najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi i najbardziej narażonych na ich konsekwencje, głównie w społecznościach wiejskich i grupach zmarginalizowanych.

„Inspiracją dla naszej pracy jest zaproszenie ze strony papieża Franciszek, które wyraził w słowach: usłyszeć wołanie ubogich i płacz ziemi. I nie tylko usłyszeć, ale także podejmować działania” – powiedziała Phiri.

Cały wywiad znajduje się na stronie Radia Watykańskiego

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda