Home WiadomościZe Świata Jubileusz Sióstr Opatrzności Bożej w Nakameguro – Tokyo

Jubileusz Sióstr Opatrzności Bożej w Nakameguro – Tokyo

Redakcja

Siostry Opatrzności Bożej i katolicy w Tokyo świętowały podwójny Jubileusz: 50-lecie kościoła świętego Michała oraz 30-lecie pracy Sióstr w Nakameguro – Tokyo.

Kościół św. Michała – oprócz codziennych Mszy świętych w języku japońskim oraz dla wspólnoty niemieckiej – jest także otwarty dla Polonii, jako miejsce nabożeństw i Mszy św. w języku ojczystym.

Jubileuszowej Mszy św. w wypełnionej przez wiernych różnych narodowości świątyni przewodniczył 11 listopada Bp. Paul Kazuhiro Mori. Koncelebransami byli: proboszcz parafii w Meguro – ks. Leo Schumacher, duszpasterze katolików niemieckojęzycznych – Księża Heinz Hamm i Hans-Jurgen Marx oraz O. Paweł Jarociński OP – duszpasterz japońskiej Polonii.

W tym miejscu od 30 lat pracują Siostry Opatrzności Bożej, w szeregach, których jest także Japonka S. Samaria Yoko Sekiguchi – obecnie Przełożona Wspólnoty zakonnej.

W homilii Bp. Mori nawiązał do Chrystusowego Kazania na Górze, wskazując na realność tego przesłania, które – jak stwierdził – cały czas „oświeca społeczeństwo japońskie”. Liturgię Słowa odprawiono w dwóch językach: japońskim i niemieckim, jako że kościół służy zwłaszcza wspólnocie niemieckojęzycznej w Tokio i Jokohamie.

Nie zabrakło też akcentów polskich. W czasie modlitwy wiernych siostra modliła się po polsku słowami: „Prosimy Cię Panie za naszych sąsiadów i tych wszystkich, którzy mieszkają w pobliżu tej świątyni, aby poprzez nas i naszych wiernych mogli poznać Bożą miłość i przybliżyć się do Chrystusa”. Zaś podczas udzielania Komunii świętej siostry odśpiewały wraz z rodakami pieśń „Czarna Madonna”.

Na zakończenie Mszy św. odczytano listy od Bp. Reinera Kocha z Kolonii, Matki Antoniny Kasjaniuk – przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej oraz od Siostry Miriam Klukowskiej – wikarii generalnej, która przez 20 lat posługiwała w kościele świętego Michała w Nakameguro.

W imieniu sióstr głos zabrała przełożona tokijskiego klasztoru siostra Samaria Yoko Sekiguchi, która zwróciła uwagę na polskie korzenie Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, założonego przez Sługę Bożą Matkę Antoninę Mirską we Lwowie w 1857 roku.

Obecnie w Japonii posługuje 13 sióstr: sześć w Tokio i siedem w Aboshi i Aioi diec.Osaka. Posługa sióstr to praca w dwóch przedszkolach, posługa w szpitalu oraz wśród osób starszych, które przychodzą do sióstr na czas tzw. „dziennego pobytu”. Siostry służą też pomocą w wychowaniu religijnym dzieci japońskiej Polonii.

Po zakończeniu Mszy św. Jubileuszowej wszyscy przybyli goście zaproszeni zostali na wspólną agapę, na którą przygotowane zostały potrawy regionalne z różnych stron świata, m.in. z Polski, Niemiec i Japonii.

Źródło: www.providentia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda