Home WiadomościZe Świata Już wkrótce XXV Kapituła Generalna Redemptorystów

Już wkrótce XXV Kapituła Generalna Redemptorystów

Redakcja

redemptor-plKońcem października 2016 r. przybędą z całego świata do Tajlandii uczestnicy kanonicznej fazy XXV Kapituły Generalnej Redemptorystów. W każdej wspólnocie zakonnej to najważniejsze ciało, które podejmuje kluczowe decyzje odnośnie aktualnego sposobu pełnienia charyzmatu oraz wybiera najwyższe władze. Prowincję Warszawską reprezentować będą O. Prowincjał Janusz Sok CSsR oraz dwaj Delegaci: o. Andrzej Wodka CSsR, Prezes Akademii Alfonsjańskiej i o. Piotr Chyła CSsR, Dyrektor Centrum Duchowości Redemptorystowskiej (obaj z Rzymu). W Kapitule udział wezmą także inni polscy redemptoryści: o. Zenon Gieniec CSsR (Regia Św. Gerarda – Rosja i Kazachstan), o. Zdzisław Stanula CSsR (Przełożony Prowincji Francuskiej) i o. Henryk Kaczocha CSsR (Przełożony Wiceprowincji Resistencia w Argentynie).

WIĘCEJ: Lista uczestników I fazy XXV Kapituły Generalnej (z Europy)

WIĘCEJ: W Toruniu zakończyła się I faza Kapituły Generalnej


Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) zwołuje co 6 lat swoją Kapitułę Generalną. Dyrektorium Kapituł bardzo jasno stanowi, czym ona jest i czego się po niej należy spowiedziewać: „Jest to najwyższy organ wewnętrznej władzy Zgromadzenia”. Innymi słowy Kapituła Generalna ustanawia prawa odnośnie życia redemptorystów na całym świecie. Może jednak ważniejsze jest to, że „wyraża ona udział wszystkich współbraci w trosce o dobro całego Instytutu” (Konst. 104). Delegaci, zebrani razem na Kapitule, są obrazem Zgromadzenia na całym świecie.

Konstytucje Zgromadzenia mówią nam, że jej zadaniem jest „troska o życie apostolskie całego Zgromadzenia, o umacnianie więzów łączących poszczególne jego części oraz przystosowanie do potrzeb Kościoła i ludzi wszystkich instytucji i norm regulujących jego życie”. (Konst. 107).

Prace Kapituły Generalnej są istotne dla kontynuacji misji Zgromadzenia w dzisiejszym świecie i wielka jest jej odpowiedzialność. Z tej racji, już od maja 2014 r., redemptoryści są zaangażowani w proces rozeznawania czy są wierni jego misji, zgodnie z duchem ich Założyciela, św. Alfonsa Liguori. Rozważają, czy poświęcają, lub nie, należytą uwagę głosowi Boga, który nieustannie stawia wyzwania Zgromadzeniu w Kościele i świecie.

Ta refleksja nad stanem Zgromadzenia oraz jego życiem i misją znajdzie swój szczyt w listopadzie tego roku, gdy ponad 100 redemptorystów i świeckich współpracowników, reprezentujących całych świat, przybędzie do Pattaya w Tajlandii na XXV Kapitułę Generalną. W jej czasie będą obradować nad wynikami uprzedniego dwuletniego namysłu, rozeznawać na modlitwie, gdzie Bóg wzywa dziś Zgromadzenie. Podejmą także praktyczne decyzje i ustalą kierunki na następne sześciolecie. Ich wprowadzeniem życie i nadzorem zajmie się Zarząd Generalny (Przełożony Generalny i sześciu Radnych Generalnych z różnych części świata), który zostanie przez tę Kapitułę wybrany. Ciążyć będzie na nich odpowiedzialność za upewnianie sie, że Zgromadzenie pozostaje wiernym swemu charyzmatowi w następnych latach i kontunuuje głoszenie Ewangelii zawsze na nowo oraz przemawia do serc współczesnych ludzi.

o. Brendan Kelly CSsR, Sekretarz Generalny, Rzym

Źródło: cssr.news

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda