Kamerun: nowa misja Zgromadzenia Księży Marianów

W czasie ostatniej wizytacji Ojca Generała Andrzeja Pakuły MIC, w styczniu bieżącego roku, ordynariusz diecezji Obala, ksiądz biskup Sosthen zaprosił nasze Zgromadzenie do pracy duszpasterskiej na terenie swojej diecezji, powierzając nam tworzenie nowej parafii w Obala.

Obala jest miastem liczącym ponad 20 tys. mieszkańców, aktualnie są tam dwie parafie, a w najbliższym czasie biskup chce utworzyć w mieście jeszcze dwie, powierzając jedną z nich księżom marianom. Zaproszenie przyjęliśmy z radością. Do czasu oficjalnego erygowania parafii będziemy dojeżdżać z Ngoya do Obala (50 km) wraz z klerykami na niedzielne Msze św. W ten sposób będziemy przygotowywać wiernych do stałej współpracy z nami. Dla naszych kleryków będzie to bardzo dobra okazja do praktyki duszpasterskiej. Jeśli Bóg pozwoli, od września 2013 roku marianie zamieszkają na stałe w Obala.

W niedzielę 18 lutego ks. Krzysztof Pazio MIC wraz z sześcioma klerykami z Mariańskiego Seminarium w Jaunde Ngoya udał się do Obala, by rozpocząć naszą pracę duszpasterską w nowej placówce. Nowa misja powstanie z części parafii Świętej Bożej Rodzicielki w Obala. O godzinie 8.00 w prowizorycznej kaplicy w sektorze Obala Minkama przyjął nas proboszcz parafii macierzystej ks. Kizito Essele wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi z sektora i okolicznych 9 wiosek, które w przyszłości będą tworzyły nową misję. Po powitaniu rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Kizito w asyście mariańskich diakonów, a homilię wygłosił ks. Krzysztof. Po Mszy św. przewodniczący rady parafialnej wyraził w imieniu wiernych ogromną radość z naszej decyzji podjęcia pracy duszpasterskiej i tworzenia nowej parafii oraz przedstawił członków rady parafialnej i osoby odpowiedzialne za poszczególne grupy istniejące w sektorze: ministrantów, chóry, Caritas, Sprawiedliwość i Pokój, młodzież i dzieci. Następnie ks. Krzysztof przedstawił krótką historię Zgromadzenia Księży Marianów, jego charyzmat i dzieła, jakie podejmuje w różnych krajach świata. Po Mszy św. ks. Kizito wraz z przedstawicielami rady parafialnej przewiózł nas po terenie przyszłej parafii. Odwiedziliśmy wioskę Biwonnassi II, gdzie znajduje się liceum, w którym kształci się ponad 500 młodych Afrykańczyków, następnie wioski Nkolndzobo, Nkol Ekui, Nkol Feb, Ekomzog, gdzie są małe kaplice dojazdowe, bardziej przypominające małe wiaty. Wszędzie wierni przyjmowali nas z wielką radością i życzliwością. Na zakończenie objazdu, wierni przygotowali mały poczęstunek i przekazali nam w darze banany, papaje, ogórki i inne płody ziemi.

Ustaliliśmy również z ks. proboszczem, że przez najbliższe niedziele będziemy uczestniczyć w nabożeństwach w różnych sektorach parafii, tak by wierni z Obala mogli bliżej poznać nasze Zgromadzenie. Jest to bardzo dobra okazja dla akcji powołaniowej, gdyż w Obala jest bardzo dużo młodzieży.

Cieszymy się, że otwiera się przed nami ta nowa perspektywa zaangażowania misyjnego w Obala. Jest to dla nas duże wezwanie, gdyż trzeba będzie wybudować wszystkie struktury parafialne: kościół, dom zakonny, sale i biuro parafialne, ale wierzymy, że z Bożą pomocą uda nam się dobrze zrealizować to wezwanie.

ks. Krzysztof Pazio MIC

Więcej (zdjęcia) na: www.marianie.pl