Home WiadomościZe Świata Kanada: święcenia biskupie o. Wiesława Antoniego Krótkiego OMI

Kanada: święcenia biskupie o. Wiesława Antoniego Krótkiego OMI

Redakcja

W inuickiej osadzie Rankin Inlet w arktycznej części Kanady święcenia biskupie otrzymał o. Wiesław Antoni Krótki. Jest on misjonarzem oblatem Maryi Niepokalanej.

Bp Wiesław od ponad 22 lat pracuje w diecezji Churchill – Zatoka Hudsona, której teraz został ordynariuszem. Liturgia święceń odbyła się w trzech językach: inuktitut, angielskim i polskim. Głównym konsekratorem był odchodzący na emeryturę bp Reynald Rouleau OMI, który kierował diecezją przez ostatnich 26 lat.

W czasie litanii do wszystkich świętych biskup nominat leżał na skórze z niedźwiedzia polarnego, a wśród darów znalazły się przedmioty wykonane ze skór foczych oraz kłów morsa. Wszystko wykonane ręcznie przez Inuitów, rodowitych mieszkańców diecezji. W liturgii uczestniczyło wielu kanadyjskich biskupów oraz kapłanów z Kanady i Polski, a także najbliższa rodzina i przyjaciele nowo wyświęconego biskupa.

Po oficjalnej części święceń w miejscowej świetlicy odbyło się przyjęcie. Wśród dań znalazły się tradycyjne eskimoskie potrawy, jak skóra z wieloryba, mrożone ryby czy mięso renifera.

Pochodzący z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim bp Wiesław Krótki obejmuje najrozleglejszą w Kanadzie diecezję o obszarze ok. 2 mln kilometrów kwadratowych, zamieszkałą przez tylko 33 tys. ludzi.

D. Szwarc OMI, Kanada

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda