Home WiadomościZe Świata “Kanonizacje i beatyfikacje owocem żmudnej pracy”

“Kanonizacje i beatyfikacje owocem żmudnej pracy”

Redakcja

O znaczeniu długiej i żmudnej pracy postulatorów, którzy we współpracy z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych przygotowują dokumentacje dotyczące kandydatów do chwały ołtarzy mówił 9 stycznia w swoim wystąpieniu na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim prefekt tej dykasterii, kard. Angelo Amato SDB.

Kard. Amato podkreślił znaczenie positiones czyli obszernej dokumentacji dotyczącej cnót, czy też męczeństwa. Ponadto przygotowywane są także dokumentacje dotyczące cudów za wstawiennictwem Sług Bożych czy błogosławionych. Poinformował, że w dekadzie 2006-1016 do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przekazano 351 positiones, z czego po jednej z Afryki Południowej, Algierii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru, Japonii, Kuby, Litwy, Madagaskaru, Nowej Zelandii, Republiki Czeskiej, Salwadoru, Singapuru, Somalii i Urugwaju; po dwie z Austrii, Birmy, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Gwatemali, Korei, Libanu, Słowacji i Ugandy; po trzy z Anglii i Walii, Chile, Kanady, Peru, Portoryko i Rumunii; cztery z Filipin; sześć z Portugalii; siedem z Kolumbii, Meksyku, Niemiec, USA i Węgier; osiem z Indii; dziesięć z Francji; trzynaście z Brazylii; dwadzieścia dwie z Polski, sześćdziesiąt z Hiszpanii a 139 z Włoch.

Z tych 351 positiones 293 dotyczą cnót, a 58 męczeństwa. Pośród tych 351 positiones są też dokumentacje dotyczące kanonizacji równoważnych, czyli ogłaszanych przez papieża, bez całej procedury kanonicznej. Dotyczyły one świętych: Hildegardy z Bingen (2012), Anieli z Foligno (2013); Piotra Fabera (2013); Franciszka de Lavala, Józefa de Anchieta i Marii od Wcielenia Guyart (2014); Junipera Serry OFM (2015). Były także trzy dokumentacje dotyczące ogłoszenia trojga świętych doktorami Kościoła: Jana z Avila (2010); Hildegardy z Bingen (2012) i Grzegorza z Nareku (2014).

KAI/ml

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda