Home WiadomościZe Świata Kapłan-jezuita zginął na Madagaskarze

Kapłan-jezuita zginął na Madagaskarze

Redakcja

Na drodze łączącej stolicę Madagaskaru – Antananarivo z głównym portem kraju – Tamatave znaleziono ciało jezuity ks. Bruno Raharisona. Był on ekonomem we wspólnocie swego zakonu w miejscowości Mahamasina.

Do zabójstwa doszło w niedzielę 30 września, ale całą sprawę ujawniono 3 października. Według dotychczasowych ustaleń ks. Raharison jechał samochodem drogą, prowadzącą ze stolicy do Tamatave na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy; towarzyszyli mu młody człowiek, posługujący w miejscowej parafii, i grupa przyjaciół. Pod wieczór tegoż dnia kilku mieszkańców miejscowości Carion znalazło pusty samochód, zaparkowany na poboczu głównej drogi. Natychmiast zaalarmowano miejscowy posterunek policji, którego funkcjonariusze podjęli odpowiednie działania.

Nazajutrz zatrzymano młodego człowieka, który próbował wsiąść do opuszczonego pojazdu. Jednocześnie, w wyniku przeszukiwania terenu, 2 października policjanci natrafili, w odległości ok. 400 m od samochodu, na zwłoki zamordowanego kapłana. Na jego ciele stwierdzono liczne rany zadane ostrą bronią w klatkę piersiową, plecy i głowę.

“Sprawcy chcieli zdobyć samochód, który zakonnik dopiero co otrzymał, aby pełnić swą służbę” – powiedział watykańskiej agencji misyjnej FIDES miejscowy informator. Dodał, że dotychczas zatrzymano w tej sprawie, oprócz wspomnianego młodzieńca, dwie inne osoby.

Madagaskar był dotychczas jednym z najbezpieczniejszych państw afrykańskich, w którym bardzo rzadko dochodziło do zabójstw księży. Poprzedni taki wypadek wydarzył się 10 lat temu – 12 kwietnia 2002 r., gdy w wyniku strzelaniny między zwolennikami a przeciwnikami zwalczających się prezydentów zginął kanadyjski misjonarz o. Roger Morin. Wcześniej – 9 marca 1998 r. – zginął w stolicy kraju szwajcarski misjonarz o. Marcel Hübscher.

KAI/mh

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda