Home WiadomościZe Świata Kapucyni: Erygowanie nowej wspólnoty w Pauliai

Kapucyni: Erygowanie nowej wspólnoty w Pauliai

Redakcja

W piękny, słoneczny jesienny dzień 26 września 2017 roku w małej litewskiej wsi Pauliai (czytaj: Paulej), 30 km na północny wschód od miasta Jurbork i 100 km na zachód od Kowna, miało miejsce historyczne wydarzenie. Bracia Mniejsi Kapucyni z Prowincji Krakowskiej doczekali się nowego miejsca swej obecności.

Aktu erygowania (tzn. założenia) nowej wspólnoty braterskiej dokonał Minister Prowincjalny – brat Tomasz Żak OFMCap, za zgodą Kapituły Prowincjalnej, Ministra Generalnego – brata Mauro Jöhri, oraz ordynariusza Archidiecezji Kowieńskiej – abp Lionginasa Virbalasa.

Na uroczystość przybyli oprócz Prowincjała także bracia kapucyni posługujący na Litwie, zarówno ci skierowani do nowo powstałej wspólnoty, jak i ci, którzy pozostali we wspólnocie kowieńskiej. Licznie przybyli również zaproszeni goście, czyli księża z okolicznych parafii, wierni świeccy z parafii pw. św. Wincentego a Paulo w Kownie (gdzie bracia kapucyni również posługują) oraz z innych miejsc rozsianych po Litwie. Nie zabrało także dobrodziejów, czyli państwa Egidijusa i Rasy Cibauskas, którzy ufundowali remont domu dla braci, aby nowa wspólnota miała gdzie zamieszkać.

Do stworzenia nowej wspólnoty zostali przeznaczeni następujący bracia: br. Tomasz Pilch OFMCap (który pełni odpowiedzialną funkcję gwardiana owego domu), a także br. Andrzej Biniek OFMCap (wikary domu) oraz br. Gintaras Vincentas Tamošauskas OFMCap.

W budynku, gdzie obecnie mieszkają bracia, jeszcze przed 10 laty funkcjonowała szkoła podstawowa, ale została ona zlikwidowana z powodu zbyt małej liczby dzieci (problem demograficzny w Litwie jest jeszcze bardziej dotkliwy niż w Polsce). Natomiast sam budynek został przekazany kapucynom w ramach rekompensaty za zabrane przez władze Związku Sowieckiego posiadłości, które kapucyni mieli do 1948 roku w miastach Plunge (pol. Płungiany) i Šauliai (pol. Szawle).

Po tym, jak w ramach rekompensaty bracia kapucyni przejęli budynki szkolne, brat Vincentas (ówczesny przełożony kapucynów na Litwie) założył w Pauliai Dom Miłosierdzia dla osób bezdomnych i uzależnionych. Wspólną pracą, modlitwą i dzięki rozmowom mogą oni w tym domu wracać do życia w Bogu, w Kościele i w społeczeństwie. Podopieczni mieszkają w oddzielnym budynku (dawniej mieszkali tam nauczyciele pracujący w szkole), ale na tym samym terenie co dom. Bracia nowo powstałej wspólnoty razem z nimi modlą się, pracują, spotykają na codziennych posiłkach.

W Pauliai bracia organizują także inne wydarzenia, jak na przykład rekolekcje (sesje letnie Szkoły Maryi, rekolekcje OASIS dla młodzieży, festiwal Dievas Yra Meile). W przyszłości planowana jest rozbudowa domu oraz powiększenie działań skierowanych na rozwój duchowy.

Minister Prowincjalny, brat Tomasz Żak OFMCap, określając charakter tego nowego domu, stwierdził, że tutaj bracia mają realizować charyzmat franciszkańsko-kapucyński poprzez życie codzienną, wytrwałą i ufną modlitwą, życie z ubogimi i odrzuconymi przez świat oraz prowadzenie rekolekcji zarówno na miejscu, jak i na wyjazdach.

br. Andrzej Biniek

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda