Home WiadomościZe Świata Kapucyni: Spotkanie Panamerykańskie – przygotowania

Kapucyni: Spotkanie Panamerykańskie – przygotowania

Redakcja

W perspektywie zbliżającego się Spotkania Panamerykańskiego pragniemy sięgnąć do źródeł, słuchając zarówno Ministra Generalnego, jak i Radnych Generalnych współodpowiedzialnych za organizację tego wydarzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem oraz materiałami wideo w różnych językach, przybliżającymi szczegóły tego wydarzenia ważnego dla całego Zakonu.

Br. Roberto Genuin – Minister Generalny OFMCap; transkrypcja nagrania wideo :

„Wszyscy jesteśmy świadkami, że dzisiaj świat się zmienia i to zmienia się szybko, bardzo szybko. Widzimy to poprzez tysiące znaków. Przede wszystkim zdajemy sobie sprawę, że ludzie się zmieniają, lud Boży się zmienia. My, kapucyni, również należymy do tego ludu Bożego. Dlatego na początku naszego posługiwania, posługiwania jako zarząd generalny dla braci z całego świata, było dla nas oczywistym, że musimy odczytywać te znaki czasu, ponieważ nie chcemy pozostać w tyle. Ponieważ życie idzie naprzód, ponieważ my też chcemy iść na przód, ponieważ chcemy być świadkami w tym świecie, który kroczy cały czas do przodu. Z tego powodu pomyśleliśmy, że możemy zgromadzić wszystkich braci kontynentów Ameryk na braterskim spotkaniu. Cel tego spotkania jest całkiem jasny: chcemy znaleźć sposoby, które dzisiaj podsuwa nam Bóg, nam braciom kapucynom na obu kontynentach amerykańskich, aby odpowiedzieć w sposób spójny na obecną sytuację, by być skutecznymi w dzisiejszym świecie, zwiastować Boga temu pokoleniu.

Ileż troski papież Franciszek wkłada w przekazanie przesłania, że pragnie Kościoła, który wychodzi do ludzi. Ale taki Kościół, który wychodzi do ludzi, zakłada dzisiaj spotkanie ze światem. Jeśli będziemy trzymać się wcześniej utartych wzorców, prawdopodobnie nie osiągniemy żadnego efektu. Nie chcemy więc się ich trzymać. Pokładamy wiele nadziei w tym spotkaniu wszystkich braci kapucynów obu Ameryk, ponieważ chcemy, ponownie odczytać naszą historię, chcemy ponownie zanalizować obecnie panujące warunki, chcemy poszukiwać razem projektów, które byłyby skuteczne na przyszłość dla nas, jako braci kapucynów w Ameryce, od północy Ameryki do samego południa”.

Wywiad z Radnymi Generalnymi

Pokój i dobro!

Minister Generalny, br. Roberto Genuin wraz z Radą Generalną w pierwszym liście na początku sześciolecia zatytułowanym: „Dziękujmy Bogu”, wśród wielu wspomnianych inicjatyw, zapowiedzieli również szereg międzynarodowych spotkań na szczeblu kontynentalnym. Jednym z nich jest Spotkanie panamerykańskie.

Zbliżając się powoli ku temu wydarzeniu, pragniemy lepiej je poznać, pytając samych braci będących ściśle związanych jego przygotowaniem, to jest od Radnych Generalnych tego okręgu.

Czym jest Spotkanie panamerykańskie?

To spotkanie, które zgromadzi około 80 braci pochodzących ze wszystkich okręgów Ameryk: Południowej, Środkowej i Północnej. Będzie to tydzień czasu spędzony wspólnie z Ministrem Generalnym oraz wszystkimi członkami Rady Generalnej, mający na celu podjęcie refleksji nad rzeczywistością życia Braci Mniejszych Kapucynów w Ameryce, aby móc wspólnie zadawać pytania i próbować wspólnie zastanowić się nad odpowiedziami, słuchając siebie nawzajem.

Spotkanie będzie odbywało się pod hasłem: „Rozpalmy na nowo nasz charyzmat w Ameryce”

Kto weźmie udział w tym spotkaniu?

Będzie na nim obecny Minister Generalny wraz ze wszystkimi członkami Rady, wszyscy przełożeni wyżsi okręgów Ameryk, to jest ministrowie prowincjalni, delegaci i kustosze, także jeden brat zakonny z każdej konferencji i dodatkowo jeden brat z okręgów liczących więcej niż jednego 60 braci.

Na spotkanie są zaproszeni również następujący prelegenci:

  • kardynał Sean O’Malley OFMCap, ze Stanów Zjednoczonych, arcybiskup Bostonu;
  • br. Nestor Bernardo Molina OFMCap, z Prowincji Chile, profesor duchowości franciszkańskiej na Antonianum w Rzymie;
  • br. Carlos Susi OFMCap, brazylijski filozof i teolog.

Oprócz braci uczestniczących w obradach, pragniemy, aby w pewien sposób wszyscy bracia Ameryk mieli możliwość pewnego uczestniczenia w tym wydarzeniu poprzez sieci społecznościowe, a będzie to możliwe poprzez transmisję na żywo za pomocą kanału na Facebook’u, a także możliwość zadawania pytań poprzez sieci społecznościowe i przysyłania komentarzy i wniosków drogą elektroniczną.

W jakim punkcie znajdują się obecne przygotowania, co już zostało i co ma być jeszcze zrobione przed spotkaniem?

Pragnęliśmy, by przygotowania do tego spotkania trwały przez rok. Dlatego rozpoczęły się one w Ameryce w październiku 2019 r. i potrwają do października 2020 roku. Rozpoczęto piękną liturgią odprawioną w każdej konferencji Ameryk i wspólną modlitwą, również obecnie każda wspólnota lokalna modli się w intencji dobrych owoców tego spotkania.

Aby koordynować i animować lepiej całe spotkanie również zostały stworzone poszczególne punkty odniesienia w Internecie, w sieciach społecznościowych i nie tylko: powstała strona na Facebook’u, konto na Instagramie, kanał YouTube, jak i specjalna strona internetowa poświęcona wyłącznie spotkaniu prowadzona w 4 językach, wszystkich językach Ameryk to jest po: angielsku, hiszpańsku, portugalsku i francusku.

Przygotowaliśmy również propozycje trzech kapituł domowych, które się odbyły i będą się odbywać na szczeblu lokalnym w każdej wspólnocie w Ameryce, chcąc zebrać ważne spostrzeżenia, które zostaną zaprezentowane w trakcie spotkania w październiku.

Powstaje kolekcja historyczna w formie filmów video, która ma być zaprezentowana na spotkaniu, mająca ukazać drogę rozwoju naszego charyzmatu w Amerykach w ciągu minionego czasu.

Co przedstawia logo wybrane na to spotkanie?

Logo wybrane w konkursie jest autorstwa jednego z braci kapucynów z Ameryki. Z jednej strony jest ono proste w swym graficznym wyrazie, ale z drugiej bogate w znaczenie. Widzimy napis otaczający całe logo. Krój liter miał nawiązywać do przeszłości w Ameryce, do korzeni, aby przeszłość wspominać z wdzięcznością. Następnie widzimy dwie ręce mające postać dwóch gołębic, które przypominają nam, że w my jako pierwsi jesteśmy zaproszeni, aby nieść sprawiedliwość i pokój między ludźmi. Następnie można zobaczyć rzekę, która przepływa pomiędzy Amerykami – jest to Kanał Panamski, symbol jedności, ale z drugiej strony bogactwo i różnorodność barw przedstawiają różnorodność kultur Ameryki.

Na koniec widzimy ślad graficzny wyciśnięty na mapie, jest to pierwotny znak Indian, to z kolei odnosi do rodzimych korzeni Ameryki.

Dziękujemy serdecznie za wszystkie otrzymane informacje. Życzymy dobrego przygotowania do tego spotkania i mamy nadzieję, że to wydarzenie przyniesie owoce wszystkim braciom kapucynom na świecie. Pokój i dobro!

Spotkanie Panamerykańskie

Zasoby w Internecie

Strona www:

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda