Home WiadomościZe Świata Kapucyni: Wakacje z ikoną

Kapucyni: Wakacje z ikoną

Redakcja

kapucyni.plZakończyły się swoiste „rekolekcje z ikoną” organizowane przez kapucyńską wspólnotę obrządku bizantyjskiego w Użhorodzie. W dniach 26 lipca – 1 sierpnia, 2–8 sierpnia oraz 10–15 sierpnia odbywały się kolejne turnusy kapucyńskiej szkoły ikonopisania Eikonon schole, w których uczestniczyli obywatele Polski, Węgier i Ukrainy.

Modlitwa Jezusowa, Liturgia św. Jana Chryzostoma, konferencje duchowe, wykłady z historii sztuki, wycieczki do okolicznych cerkwi i — przede wszystkim — 40 godzin praktyki ikonopisu, to tylko niektóre z atrakcji, jakie bracia kapucyni przygotowali dla uczestników wakacyjnych kursów Eikonon schole.

Zajęcia praktyczne prowadził brat Sergiej Gubicki, przełożony klasztoru w Starym Konstantynowie, który od 10 już lat pisze ikony, a bracia Justyn Rusin oraz Roman Pop dbali o duchowy wymiar kursów.

O specyfice Eikonon schole mówi brat Adam Trochimowicz:

— Kapucyńska szkoła ikonopisania to przede wszystkim działalność formacyjna. Dajemy możliwość uczestniczenia w liturgiach bizantyjskich i powoli wprowadzamy w cały kontekst bogatej Tradycji Kościoła Wschodniego. Z początku ludzie nie rozumieją Liturgii, nie rozumieją katechez, a bogactwo znaków ich przytłacza i rozprasza. W takich momentach bardzo pomagają zajęcia ikonopisania. Trudna i wymagająca cierpliwości technika laserunkowa, którą uczy brat Sergiej, pomaga uczestnikom kursów odkrywać swoje ograniczenia i to, że bez modlitwy i pokornego wołania: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem” nie jest możliwe dokończenie pracy. Takie doświadczenie własnej słabości paradoksalnie otwiera serce dla Ducha Świętego i pozwala uczestnikom kursów nowymi oczyma spoglądać na Jezusa oraz Kościół – Jego Oblubienicę. Po takich duchowych zmaganiach wiele osób chętnie wraca do Użhorodu, by tutaj przeżywać swoje rekolekcje z ikoną.

Bracia Mniejsi Kapucyni z Użhorodu

www.eikonon-schole.org.ua

Więcej (zdjęcia) na: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda