Home WiadomościZakony dla Ukrainy Kapucyni: Wieści z Ukrainy

Kapucyni: Wieści z Ukrainy

Redakcja

Wchodzimy w najważniejszy czas w roku każdego chrześcijanina. Święta Zmartwychwstania Pańskiego niosą ze sobą wiele radości. Przypominają, że Jezus z miłości do nas podjął śmierć i chwalebnie zmartwychwstał. Pamiętajmy w tych dniach o modlitwie za Ukrainę, aby nasi wschodni sąsiedzi mogli powrócić do życia w pokoju. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną relacją naszych braci.

12 kwietnia 2022 – Wtorek:

Br. Błażej Suska (Kijów)

 
W Kijowie nie ustaje napięcie, szczególnie na granicach miasta. Blokady są wzmacniane i utrzymywane. Jest zagrożenie wewnętrznej dywersji. Mieszkańcy tego nie wyczuwają. Czyżby jeszcze Putin nie zrezygnował z Kijowa? Z drugiej strony, odnawiany jest ruch tramwajów, trolejbusów.
Wraca życie w mieście.
 
Nasz Anton, kapelan milczy, tzn. intensywnie pracuje wśród żołnierzy. 
 
Siostry Kapucynki w Krasiłowie działają. S. Małgorzata, na wielu frontach, na Facebooku też.  (foto)
 
 
 

11 kwietnia 2022 – Poniedziałek:

Br. Jarosław Fedirczuk (Winnica)

Pierwsza noc bez wolontariuszy i bez nowych uchodźców. 
Dziś rozpoczęliśmy całodzienne dyżury w konfesjonale – spowiedź przed Wielkanocą trwa.

 

Br. Marek Lisowski (Dniepr)

Wczoraj, podczas liturgii i czytania Męki Pańskiej, bomby zniszczyły nasze lotnisko. Noc spokojna, tylko alarmy. Dziś będziemy gościć Witalija z Caritas Spes i niektórych proboszczów, do których jest wysyłana pomoc. Br. Wadym jedzie do wojskowych.
 

Br. Maciej Styburski (Krasiłów)

W Krasiłowie jeden alarm w nocy (o którym dowiedziałem się rano, przeglądając telefon), czyli spokojnie. Bracia zajęci normalnymi obowiązkami w parafii, jak to bywa w Niedzielę Palmową. Jakoś paradoksalnie dużo ludzi było wczoraj w kościele, czyżby aż tylu uchodźców przychodziło na Mszę Świętą? Coraz więcej uchodźców pyta o spowiedź! To bardzo cieszy. Siostry miały trochę odpoczynku po sobotnich trudach, gdy (jak codziennie) segregowały dary i przyjmowały kolejny transport pomocy humanitarnej z Polski. Codziennie miejscowi przynoszą nam produkty żywnościowe a inni pytają co nam potrzeba.
 

10 kwietnia 2022 – Niedziela:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Z pomocą przyszedł mi mój przełożony, mój prowincjał – br. Marek. Parafrazując jego słowa, usłyszałem, że chociaż Kajfasz, Piłat, Putin i inni tzw. wielcy tego świata wydają wyroki, podejmują decyzję, kto ma żyć, a kto nie, to i tak historię wspomnianego świata i moją historię pisze Bóg.
Panie przymnóż mi wiary…
 
Słowem Boga do mnie jest też postawa wolontariuszy, jak ich nazwałem w poprzednich listach „aniołami”.
 
 
Na zdjęciu, od lewej: Norweg, Ukrainiec, Duńczyk, Polka (Maria z Gdańska), Szwed, i Polak.
Maria – zamężna, troje dzieci, swój biznes, prawie od początku wojny dostarcza żywność ludziom na Ukrainie. Takich aniołów Bóg posyła nam z pomocą. Bogu i ludziom, dziękujemy.
 

Br. Marek Lisowski (Dniepr)

Pokój. Bardzo dużo alarmów, w nocy były jakieś wybuchy. Nie ma informacji czy bomby spadły, czy zostały zestrzelone. Wczoraj dotarł do naszego magazynu TIR, w którym znalazły się 3 palety pomocy z mojej rodzinnej parafii i 5 palet z parafii kapucyńskiej z Krosna. Dziękuję ofiarodawcom i Caritas za transport.
 

9 kwietnia 2022 – Sobota:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Przy naszym klasztorze, dwa lata temu powstała pierwsza prowincja Rycerzy Jana Pawła II. Rycerze, na różnych liniach frontu bronią Ukrainy. Od linii frontu, do głębokiego, nieodzownego zaplecza. Stoją wiernie przy Bogu i nauczaniu JP2. Między innymi przewozili pomoc humanitarną, z Lwowa do Kijowa. Kapelanem rycerzy jest br. Sławomir Płoński, kapucyn.
 
 
W wielu miejscach bracia kapucyni posługują uchodźcom i grupą wolontariuszy. Nasze klasztory, na obecną chwilę, nie tyle są schronami, co bazą noclegową na uchodźców, wolontariuszy i tymczasowymi magazynami żywności. Do Kijowa dotarła pomoc z Krakowa, przez Użgorod. Kapucyńska droga pomocowa. Dziękuję.
 

Chcesz przekazać pieniądze na pomoc dla Ukrainy? Podajemy numer konta Kustodii Ukrainy:

Adres:
Kapucyni – Prowincja Krakowska
Kustodia Ukrainy
ul. Korzeniaka 16
30-298 Kraków

NIP:
6762083140

REGON:
040018820

Konto:
Bank Pekao SA / I Oddział Kraków
Rynek Główny 31
31-010 Kraków

IBAN (PLN): PL83124046501111001035449518

IBAN (EUR): PL68124046501978001035455229

IBAN (USD): PL93124046501787001035455405

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda