Home WiadomościZe Świata Kapucyni: Zniesienie i erygowanie nowych Konferencji Zakonu w Europie

Kapucyni: Zniesienie i erygowanie nowych Konferencji Zakonu w Europie

Redakcja

“Euro-Śródziemnomorska Konferencja Ministrów Prowincjalnych OFMCap” (CEMCap) i “Konferencja Europy Północno-Wschodniej OFMCap” – to dwie nowe Konferencje Europy, których erygowanie Minister generalny br. Roberto Genuin ogłosił 11 września 2023 r. w Międzynarodowym Kolegium św. Wawrzyńca. W wydarzeniu wzięło udział około 60 braci, w tym Ministrowie prowincjalni, Kustosze, Delegaci i inni bracia należący do odnośnych okręgów wraz z Radnymi generalnymi i braćmi z Kurii generalnej.

Na mocy dekretu Ministra generalnego pięć dotychczasowych Konferencji: ASMEN, CECOC, CENOC, CIC, CIMPCap, zostało zniesionych.

Podczas spotkania bracia mogli zobaczyć film oraz animację graficzną o sytuacji Zakonu w Europie, o głównych wyzwaniach i mocnych stronach. Po podzieleniu się informacjami i po wymianie doświadczeń w czasie spotkania w auli Kolegium, Minister generalny przewodniczył Eucharystii, w czasie której został ogłoszony Dekret o zniesieniu dotychczasowych Konferencji i ustanowieniu dwóch nowych, z oficjalnie określonymi granicami. Minister generalny, cytując nasze źródła, życzył braciom, aby “zawsze pragnęli przede wszystkim ducha Pańskiego i Jego świętego działania”.

Nowo utworzone Konferencje stanowią razem około trzecią część Zakonu i obejmują następujące grupy okręgów: Konferencja Europy Północno-Wschodniej – 7 Prowincji, 2 Kustodie, 7 Delegatur i 5 Domus Presentiae” z 1 019 braćmi; Euro-Śródziemnomorska Konferencja Ministrów Prowincjalnych OFMCap natomiast, 22 Prowincje, 2 Kustodie, 4 Delegatury i 1 “Domus Presentiae” z 2176 braćmi.

Ufamy, że zmodyfikowana struktura Zakonu na Starym Kontynencie, osiągnie swoje cele, w tym wspieranie współpracy, pobudzanie i wzmacnianie naszego charyzmatu w Europie oraz zapewnienie solidnej przyszłości naszej wspólnocie braterskiej.

Na zakończenie spotkania, członkowie Euro-Śródziemnomorskiej Konferencji Ministrów Prowincjalnych wybrali jej pierwszego przewodniczącego, br. Gianpaolo Lacerenza z Prowincji Puglii.

Za: ofmcap.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda