Kardynał nominat Arborelius: docenienie naszych wysiłków ekumenicznych

Docenieniem wysiłków na rzecz jedności chrześcijan nazwał swoją nominację kardynalską biskup Sztokholmu Anders Arborelius. Jest on jednym z pięciu nowych członków kolegium kardynalskiego, którzy zostaną do niego włączeni przez papieża Franciszka na konsystorzu 28 czerwca.

Kardynał nominat wyraził także „wielką radość” z tego, że ta część świata została dostrzeżona przez papieża. – Cieszy nas, że Szwecja i Skandynawia coraz bardziej mają swe miejsce na mapie światowego katolicyzmu – dodał bp Arborelius.

Sekretarz Rady Kościołów Chrześcijańskich Szwecji, luterańska pastorka Karin Wiborn w swych życzeniach dla nowego kardynała także podkreśliła, że jest to docenienie pracy nominata, ale także powierzenie szerszej odpowiedzialności w skali całego Kościoła. Przypomniała, że w minionym roku katolicka diecezja Sztokholmu „opuściła peryferie” za sprawą kanonizacji bł. Marii Elżbiety Hesselblad i ceremonii otwarcia obchodów 500-lecia Reformacji w Lundzie z udziałem papieża Franciszka.

– Ośmielam się mieć nadzieję, że praca na rzecz jedności chrześcijan i ekumenizmu była decydującym czynnikiem w uznaniu dla bp. Andersa – napisała pastorka Wiborn, zapewniając, że ta nominacja jest świętem dla wszystkich chrześcijan w Szwecji.

Bp Arborelius jest wiceprzewodniczącym Rady Kościołów Chrześcijańskich Szwecji.

KAI/sz

Za: www.deon.pl