Home WiadomościZe Świata Karmel zapuszcza korzenie na Islandii

Karmel zapuszcza korzenie na Islandii

Redakcja

W wigilię niedzieli „gaudete”, 11 grudnia 2021 r. w klasztorze polskich Sióstr Karmelitanek Bosych w Hafnarfjörður na Islandii miały miejsce pierwsze w historii Islandii przyrzeczenia członków Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego. W obecności prowincjała karmelitów bosych z Warszawy, o. Jana Malickiego OCD i o. Roberta Marciniaka OCD, delegata prowincjalnego ds. laikatu karmelitańskiego oraz miejscowej wspólnoty mniszek, sześcioro Islandczyków (jedna kobieta i pięciu mężczyzn) złożyło swoje pierwsze przyrzeczenia do życia w czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz duchu ewangelicznych błogosławieństw, w myśl zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską statutów Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego – OCDS (Ordo Saecularis Carmelitarum Discalceatorum). Wcześniej cała piątka odbyła przy klasztorze swoją formację, na podstawie której została dopuszczona do złożenia przyrzeczeń.

W liczącej 370 tysięcy mieszkańców protestanckiej Islandii, Kościół katolicki stanowi mniejszość, zaś rodowitych Islandczyków-katolików jest około 2 tysiące. Duszpasterstwo miejscowej diecezji, której pasterzem od kilku lat jest słowacki kapucyn, biskup Dávid Tencer OFMCap, wchodzi naprzeciw przede wszystkim licznym pracującym na wyspie obcokrajowcom, w tym Polakom.

Świecki Zakon Karmelitów Bosych obecny jest w 92 państwach świata, liczy 775 wspólnot kanonicznie erygowanych i 341 wspólnot w okresie formacji. Według statystyk z dnia 1 stycznia 2021 r., do świeckiego Zakonu Karmelitańskiego przynależy 28.824 osób.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda