Home WiadomościZe Świata Karmelici Bosi: II Kongres Kapitularny Wikariatu Regionalnego Burundi – Rwanda

Karmelici Bosi: II Kongres Kapitularny Wikariatu Regionalnego Burundi – Rwanda

Redakcja

20 kwietnia 2021 roku 15 braci z 5 wspólnot (Gahunga, Butare, Gitega, Bujumbura, Musongati) w Rwnadzie i w Burundi rozpoczęło obrady II Kongresu Kapitularnego, którym przewodzi jeden z obecnie pracujących tam misjonarzy o. Fryderyk Jaworski – delegat prowincjała na Kongres. Jest to czas analiz, bilansu i perspektyw, rozeznawania i wiążących decyzji. Kongres przypada na Rok Jubileuszowy, kiedy to bracia przyglądają się wspólnie swojej historii 50 lat obecności w Afryce i jednocześnie spoglądają w przyszłość.

W pierwszym dniu obrad, po odczytaniu raportu wirariusza i ekonoma z poprzedniego trzechlecia dokonano wyboru nowej rady wikariatu. W jej skład weszli: o. Antoni Maria Zachariasz Igirukwayo OCD, który został ponownie wybrany na urząd wikariusza regionalnego. Posługę pierwszego radnego powierzono o. Pawłowi Porwitowi OCD. Drugim radnym został o. Celestyn Muhire OCD.

o. Zachariasz jest Burundyjczykim urodzonym w 1958 roku. Pierwszą profesję złożył w 15 maja 1989 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku. Przez wiele lat pełnił posługę wykładowcy teologii moralnej w Miedzynarodowym Kolegium Teologicznym „Teresianum” w Rzymie. Od 2017 roku pełni urząd wikariusza regionalnego w Burundi i w Rwandzie.

o. Paweł Porwit OCD (ur. w 1982 roku) pierwsze śluby zakonne złożył 2002 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2008 roku. Przez 6 lat był duszpasterzem powołań w Czernej. Na misje wyjechał w 2015 roku. Dotychczas pełnił posługę wychowawcy postulantów i przełorzonego wspólnoty w Gitega (Burundi).

o. Celestyn Muhire OCD jest Rwandyjczykiem. Pierwszą profesję złożył w 2008 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2014 roku. W latach 2015 – 2017 studiował w Rzymie teologię duchowości. Następnie pełnił posługę mistrza nowicjatu w Butare (Rwanda). Wydał kilka publikacji w ojczystym języku na temat św. Teresy z Lisieux i św. Jana od Krzyża.

Wikariat liczy obecnie 23 braci: 7 misjonarzy i 16 powołań lokalnych – braci kapłanów (Burundyjczycy i Rwandyjczycy). Dodatkowo w Wikariacie odbywa formację 20 braci i 8 kandydatów, którzy przygotowują się do życia zakonnego na różnych etapach formacji (5 aspirantów, 3 postulantów, 10 studentów filozofii, 9 studentów teologi).

Dziękując za ofiarność i oddaną służbę w czasie czteroletniej posługi o. Macieja Jaworskiego i o. Galikana Nduwimana – poprzednich radych Wikariatu, powierzamy nowy zarząd oraz wszystkich braci Duchowi Świętemu a także wstawiennictwu Królowej Karmelu – patronki Wikariatu.

Więcej (zdjęcia) na: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda