Home WiadomościZe Świata Karmelici Bosi: Wielki Odpust Berdyczowski

Karmelici Bosi: Wielki Odpust Berdyczowski

Redakcja

W 20 rocznicę koronacji ikony MB Szkaplerznej (Berdyczowskiej)
i 1030 rocznicę Chrztu Rusi.

16 lipca

Uroczystość NMP z Góry Karmel… Liturgia odpustowa o godz. 18.00 zgromadziła nie tylko parafian, ale dołączyła się też grupa z Białegostoku (45 osób) z ks. Kanonikiem ppor. Stanisławem Gudelem oraz ks. Piotrem Smolkom (salezjanin, prob. z Przemyślan) oraz inni kapłani z dekanatu i okolic. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Rafał Myszkowski – a wszystko na żywo transmitowało Radio MARYJA z Kijowa. Uroczystość uświetnił chór łączony z 2 parafii: karmelitańskiej i ze św. Barbary.

Odwiedziła sanktuarium i muzeum Josepha Conrada grupa naukowców i badaczy IPN z całej Polski (38 osób) oraz grupa pielgrzymów z Białegostoku (45 osób).

Wieczorem świętowanie przedłużyło wspólne (wraz z ss. Terezjankami i ss. Honoratkami) grillowanie z okazji 40-tych urodzin o. Józefa (15.07) i 50-tych o. Pawła (19.07)… Nie zabrakło życzeń i radosnego muzykowania.

17-20 lipca

Przygotowania do Wielkiego Odpustu Berdyczowskiego idą pełną parą… Przyjechał o. Benedykt Krok z Kijowa, który wraz z br. Aleksandrem zbiera mężczyzn do Służby Porządkowej i prowadzi szkolenie! O. Marek Gromotka oraz o. Krzysztof wespół z ministrantami przygotowują oprawę liturgiczną, o. Paweł z siostrami Terezjankami i młodzieżą Karmelu dekorują ołtarz polowy i scenę dla chórzystów, o. Maksymilian z br. Tomaszem i młodzieżą przygotowują noc czuwania (muzyka i śpiew, rozważania i modlitwy), o. Piotr jeździ do pielgrzymów z konferencjami o Maryi i szkaplerzu, o. Witalij idzie z pielgrzymami z Kijowa.

20 lipca

Ojciec Krzysztof wraz z parafianami w Gwozdawie podjął pielgrzymów idących z Żytomierza do Berdyczowa. Pośród pątników (dokładnie zmoczonych przez deszcz) idzie bp Witalij Krywicki (ordynariusz diec. kijowsko-żytomierskiej). Serdeczne przywitanie, śpiewy, msza św. i noclegi.

21 lipca

Z o. Janem Dudkiem z Kijowa przyjechał o. Łukasz Kasperek, Radny Prowincji, reprezentujący Prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Hasło tegorocznych uroczystości i pielgrzymowania: „Ukraino – oto Matka twoja”. Pośród przelotnie padającego deszczu o godz. 15.30 pojawia się pierwsza pielgrzymka piesza – idąca z Romanowa pod opieką xx. Sercanów. Witani (tak jak i pozostałe grupy) przez o. Rafała Myszkowskiego i bpa Witalija Krywickiego. Do godziny 18.00 zameldowało się jeszcze 12 innych grup. Potem rozpoczęła się Eucharystia z udziałem 4 biskupów (przewodniczy bp Witalij Krywicki, słowo bp Stanisław Szyrokoradiuk oraz bp Jan Sobiło i bp Radosław Zmitrowicz) oraz ponad 100 kapłanów (podobnie i sióstr zakonnych) i kilka tysięcy pielgrzymów oraz wiernych z Berdyczowa. Spowiedź odbywała się w dolnym kościele (bo deszcz nie pozwalał na zewnątrz)…. A po mszy św. (i ustaniu opadów) przeszło pół godziny uwielbienia, które prowadził o. Józef Kucharczyk, a przy muzyce i śpiewie zespołu Rejoice z Żytomierza rówież tańce i ogromna radość przybyłych na tegoroczne uroczystości. O 22.00 śpiew Salve Regina rozpoczął noc czuwania animowaną na przemian przez o. Maksymiliana, o. Józefa i o. Piotra – a w niej modlitwa za całą Ukrainę (w 1030 rocznicę Chrztu Rusi), za 7 diecezji (jedna godzina poświęcona każdej diecezji), za biskupów i parafie, cały lud Boży i mieszkańców Ukrainy, rządzących i całe społeczeństwo oraz o pokój. Muzyczna oprawa we własnym zakresie – młodzież Karmelu. Eucharystii o północy przewodniczył bp Jan Sobiło (pomoc. diec. charkowsko-zaporoskiej), a po niej agapa… i dalsze czuwanie modlitewne do godz. 6.00 rano.

22 lipca

Eucharystia w jęz. polskim, sprawowana o godz. 8.00 przez o. Łukasza Kasperka rozpoczęła drugi dzień berdyczowskich uroczystości. Od 9.00 różaniec – poprowadził o. Benedykt Krok i młodzież Karmelu (rozważanie oparte na listach bł. ks. Władysława Bukowińskiego), przeplatane śpiewem chórzystów. O godz. 10.30 nastąpiło przywitanie gości honorowych – abp Renato Boccardo (diec. Spoleto-Nursja z Włoch), abp Mieczysław Mokrzycki (archidiec. lwowska) – chlebem i solą (ukraiński korowaj) przez rodzinkę z karmelitańskiej parafii. O 11.00 wyruszyła procesja liturgiczna z ikoną MB Berdyczowkiej (niesioną przez żołnierzy) z kościoła pośród pielgrzymów (którzy wyciągali ręce chcąc chociaż w taki sposób dotkąć się Maryi) do ołtarza polowego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Renato Boccardo. Na placu św. Jana Pawła II i najbliższej okolicy zebrało się ok. 20.000 czcicieli Maryi (a po mszy św. karmelitański szkaplerz przyjeło ponad 200 osób), 10 biskupów, blisko 100 kapłanów – a oprawę muzyczną pod dyrekcją s. Olgi Mereckiej (Terezjanki) stanowił potrojony chór: z Karmelu, ze św. Barbary i z Miejskiego Domu Kultury. Bogu i Maryi niech będą dzięki (za słońce i deszcz) oraz wszystkim zaangażowanym w Wielki Odpust Berdyczowski A.D. 2018.

o. Paweł Ferko OCD

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda