Home WiadomościZe Świata Karmelici: Nowe badania o św. Aniele Jerozolimskim zaprezentowane na konferencji w Licata

Karmelici: Nowe badania o św. Aniele Jerozolimskim zaprezentowane na konferencji w Licata

Redakcja

25  września, w miejscowości Licata na Sycylii, odbyła się druga konferencja poświęcona badaniom postaci św. Anioła, zorganizowana przez Archiwum Generalne i Postulat Generalny zakonu w 800. rocznicę śmierci świętego. Konferencję sfinansował bank Sant’Angelo, który w swojej siedzibie zorganizował pierwszą konferencję, w listopadzie 2019 . Tegoroczna konferencja miała miejsce w liceum Clasico Vincenzo Linares, a udział w niej wzięła reprezentacja uczniów i nauczycieli z tej szkoły.

Sesję poranną, moderowaną przez postulatora generalnego, Giovanna Brizi,  otwarli słowami powitania dyrektor szkoły i prowincjał włoskiej prowincji.  Następnie Giovanni Grosso, prezes Institiutum Carmelitaum przedstawił referat poświęcony obecności karmelitów na Sycylii między 13 i 14 wiekiem;  Mario Alfarano, generalny archiwista, mówił o hagiograficznej interpretacji Życia Henocha (la Vita di Enoc);  Marco Papasidero, z Uniwersytetu w Turynie, opowiadał o cudach św. Anioła związanych z zarazą i burzami, a Marco Grassi, z Uniwersytetu w Mesynie, o wizerunkach św. Anioła w kościele Santa Maria in Transportina w Rzymie.

Sesja popołudniowa, moderowana przez Marco Papasidero, poświęcona była wystąpieniom naukowców, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów do nadesłania swoich prac naukowych w lipcu 2019.  Michele Lodone z Uniwersytetu Weneckiego mówił o proroctwach z życia św. Anioła; Tommaso Maria Rossi, archiwista Archiwów Diecezjalnych w Lukce, o podobieństwach między św. Aniołem a św. Awertanem; Mateusz Zimny ​​z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie o wizerunkach  św. Anioła w  ikonografii w Polsce; Ruggiero Doronzo z Uniwersytetu w Bari o ikonografii zachowanej w Archiwum Generalnym Zakonu.

Badania zaprezentowane na obu konferencjach zostaną opublikowane przez Edizioni Carmelitane i udostępnione wszystkim, którzy chcą lepiej poznać nowe interpretacje i postać św. Anioła.  Tymczasem, na przyszły rok zapowiedziano ostatnią planowaną w tym cyklu konferencję, poświęconą wynikom badań relikwii świętego  i renowacji jego urny.

Za: www.karmelici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda