Home WiadomościZe Świata Karmelici wracają do Sanktuarium Św. Anioła do Licaty

Karmelici wracają do Sanktuarium Św. Anioła do Licaty

Redakcja

Z okazji osiemsetlecia męczeństwa św. Anioła z Jeruzalem (5 maja 1220 – 5 maja 2021) Zakon karmelitański zorganizował bogaty kalendarz wydarzeń religijnych i kulturalnych. Jest on dostępny na stronie internetowej poświęconej temu wydarzeniu: ottavocentenariosantangelo.org. Rocznica męczeństwa św. Anioła z Jeruzalem zbiega się również z powrotem karmelitów do Sanktuarium w Licata, po 28 latach nieobecności. Nowa, międzynarodowa wspólnota karmelitańska zamieszkała w Sanktuarium 1 marca 2020 r., natomiast 8 marca 2020 r. arcybiskup archidiecezji Agrigento, Kardynał Francesco Montenegro oficjalnie przedstawił ją wspólnocie kościoła.

Zgromadzenie to składa się z 3 braci: o. Antonino Mascali, O.Carm. (Ita) – Rektor Sanktuarium i Przeor, o. Gerard Carlos Araujo Tang Choon, O.Carm. (SEL) oraz o. José Adriano Gomes Saboia, O.Carm. (Pern).

W najbliższych tygodniach Postulator Generalna w porozumieniu z Archidiecezją Agrigento dokona kanonicznego rozpoznania śmiertelnych szczątków św. Anioła a także rozpocznie odnowę zawierającej je cennej srebrnej urny. Ostatnia rekognicja kanoniczna miała miejsce w 1623 r.

Po kanonicznym rozpoznaniu i zabiegach konserwacyjnych szczątki Świętego zostaną uroczyście wystawione do publicznej czci wiernych w Sanktuarium w Licata w roku jubileuszowym.

Na prośbę Zakonu Penitencjaria Apostolska umożliwiła także uzyskanie odpustu zupełnego. Będzie to możliwe w trakcie trwania roku jubileuszowego (od 5 maja 2020 r. do 5 maja 2021 r.) we wszystkich kościołach Zakonu Karmelitańskiego, w Sanktuarium Sant’Angelo Martire w Licata gdzie przechowywane są szczątki Świętego, w kościele Matrice Sant’Angelo Muxaro (obydwa na terytorium archidiecezji Agrigento), w innych kościołach poświęconych Świętemu męczennikowi oraz w kościołach miejsc, w których jest on czczony.

Za: www.karmelici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda