Home WiadomościZe Świata Karmelici: Zjazd Prowincjałów Europy

Karmelici: Zjazd Prowincjałów Europy

Redakcja

W dniach 20 – 21 stycznia br. odbyło się pierwsze po ostatniej Kapitule Generalnej spotkanie „Prowincjałów Europy”.

Do tej pory takie spotkania odbywały się przeważnie dwa razy w czasie sześciu lat pomiędzy kapitułami generalnymi. Ostatnie jednak kapituła postulowała, aby takie spotkania odbywały się każdego roku. Są one zawsze miejscem wzajemnego informowania się, wymiany doświadczeń, jak również miejscem podejmowania decyzji dotyczących danego regionu. Warto zaznaczyć, że nasz „Region Europejski” podzielony jest na dwie części. W zjazdach naszej części Regionu uczestniczą zawsze prowincjałowie z Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Polski, oraz ojcowie odpowiedzialni za Delegacje Generalne we Francji i Czechach. W ramach spotkania całej Europy uczestniczyli przedstawiciele z drugiego Regionu: dwóch prowincjałów z Włoch, komisarz generalny z Komisariatu Generalnego „La Bruna” również z Włoch, trzech prowincjałów z Hiszpanii, prowincjał z Malty, oraz komisarz generalny z Komisariatu Generalnego w Portugalii.

Z racji pogrzebu o. Michała, Ojciec Prowincjał Bogdan Meger nie uczestniczył w spotkaniu pierwszego dnia, w którym przedstawiciele składali krótkie sprawozdania dotyczące stanu poszczególnych prowincji, komisariatów czy delegatur, oraz rozmawiali o sprawach dot. przyszłości naszego zakonu w Europie. Zwrócono szczególnie uwagę na systematycznie obniżającą się liczebność karmelitów w poszczególnych krajach. Podkreślano również potrzebę stałej formacji braci na wszystkich etapach naszego karmelitańskiego życia.

W drugim dniu obrad podjęto decyzję, aby przez sześć lat do czasu następnej kapituły generalnej odbyły się co dwa lata kursy formacyjne, które będą trwały przez dwa tygodnie. Takie kursy mają się odbyć we Włoszech, w Hiszpanii i w Anglii. Odpowiedzialni za ich przygotowanie będą prowincjałowie tych krajów pod kierunkiem o. Richarda Byrne, naszego Radnego Generalnego dla Regionu Europy, który też przewodniczył obecnemu zebraniu.

W trakcie obrad wysłuchano również sprawozdań z tych miejsc, które już doświadczyły połączenia prowincji. Tak było we Włoszech, w Niemczech i w Hiszpanii. Obecnie proces połączenia został zainicjowany we wszystkich prowincjach w Hiszpanii.

Prowincjał włoski i maltański poinformowali o pracach zmierzających do reaktywowania wspólnoty karmelitów w Likacie we Włoszech na Sycylii, gdzie pracował św. Anioł po przybyciu z Ziemi Świętej. Klasztor ten, który został opuszczony przez karmelitów z prowincji sycylijskiej ma zostać reaktywowany jako placówka międzynarodowa. Najprawdopodobniej zacznie on funkcjonować w marcu tego roku.

W czasie zebrania wysłuchano również sprawozdania z funkcjinowania Nowicjatu Międzynarodowego w Salamance, w którym przebywa 11 nowicjuszy w tym trzech z Europy. Powróciła również sprawa potrzeby utworzenia Seminarium Międzynarodowego w Europie. W tej sprawie nie podjęto żadnej decyzji.

Kolejne spotkanie będzie miało miejsce w styczniu przyszłego roku, również w Rzymie.

Za: www.karmelici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda