Kenia: Inauguracja oriońskiego seminarium w Nairobi

W dniu Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia br., został poświęcony dom dla oriońskich studentów teologii z Delegatury Misyjnej Języka Angielskiego “Mother of the Church” w Nairobi, w Kenii.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Nairobi, Jego Eminencji ks. kard. John Njue.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzili się przy wejściu do nowego budynku seminaryjnego. Tam nastąpiło poświęcenie nowego gmachu i okolicznościowe przemówienia. Wraz z Przełożonym Generalnym ks. Tarcisio Vieira byli obecni Delegat i Wikariusz Generalny ks. Oreste Ferrari, Radca Generalny odpowiedzialny za misje, ks. Pierre Kouassi, oraz pierwszy orioński misjonarz w Kenii, ks. Giuseppe Vallauri.

W swoim wystąpieniu Przełożony Generalny ks. Tarciso Vieira zechciał przypomnieć, iż budowa nowego budynku seminaryjnego była możliwa dzięki całemu Zgromadzeniu, które uczestniczyło w tym projekcie. Faktycznie wszystkie Prowincje zakonne dały swój wkład w budowę nowego gmachu. I nie tylko one: nadeszły również ofiary od dobrodziejów, zmotywowanych apelem o pomoc seminarzystom dzięki ogłoszeniom w czasopiśmie “Don Orione Oggi”.

“Ponadto – podkreślił ks. Tarcisio – budowa była możliwa gdyż przez lata byli oriońscy misjonarze, którzy oddali swoje życie dla misji i dziś widzą rozwój i dojrzałość “Oriońskiej Kenii” w 8 kapłanach, 1 bracie zakonnym, 6 klerykach, 4 tyrocyniantach, 4 nowicjuszach i obiecującej ilości studentów filozofii”.

Seminarzyści z Nairobi

Od 2015 r. W Nairobi znajduje się seminarium międzynarodowe, w którym studiuje, oprócz współbraci języka angielskiego, także kilku kleryków z Afryki Zachodniej.

Ten dom formacyjny jest szóstym do formacji teologicznej naszej oriońskiej młodzieży zakonnej,  obok  już istniejących: dla języka włoskiego w Rzymie, dla języka polskiego w Łaźniewie, dla języka portugalskiego w Belo Horizonte, dla języka hiszpańskiego w Buenos Aires, dla języka francuskiego w Abidjan, a teraz także dla języka angielskiego w Nairobi.

Nasi seminarzyści uczęszczają na swoje kursy na Uniwersytet Tangaza, wydział założony przez konsorcjum 22 zgromadzeń zakonnych, który obejmuje ok. 4 tys. studentów z różnych dziedzin, pośród których jest 600 studentów teologii.

Nowa siedziba może pomieścić 44 osoby, włącznie z formatorami, i zastąpi stary dom, który mógł pomieścić jedynie 10 studentów.

Za: orione.pl.