Home WiadomościZe Świata Klaretyni: Początek obchodów dwusetnej rocznicy urodzin ojca José Xifré

Klaretyni: Początek obchodów dwusetnej rocznicy urodzin ojca José Xifré

Redakcja

W miniony piątek, 17 lutego, o godzinie 18.30 w Sali Kolumnowej ratusza w Vic zainaugurowano obchody dwusetnej rocznicy urodzin Ojca José Xifré, jednego ze Współzałożycieli naszego Zgromadzenia.

Vic inuaguracja obchodów1

Wykład zatytułowany „Josep Xifré, sławny syn Vic, inicjator wielkiego dzieła” wygłosił Pan Xavier Cateura Valls, pisarz i badacz tematów historycznych i kulturalnych, współpracujący z licznymi tytułami prasowymi i publikujący w specjalistycznych magazynach historycznych i kulturalnych. W uroczystościach wzięli udział: nasz Przełożony Generalny, o. Mathew Vattamattam CMF; jako gospodarz miejsca Prowincjał Katalonii, o. Ricard Costa-Jussà; Wyżsi Przełożeni organizmów należących do ECLA, którzy zebrali się w Vic na własne spotkanie okresowe oraz inni członkowie naszego Zgromadzenia. Obecni byli również przedstawiciele władz miejskich, Przyjaciele klaretyńscy, członkowie Rodziny klaretyńskiej. Po konferencji odbył się mini koncert zespołu Cuarteto Pizzicato.

Ponadto tego samego dnia wieczorem członkowie Rodziny klaretyńskiej zebrali się razem w krypcie św. Antoniego Marii Klareta, a Ojciec Generał poprowadził czuwanie modlitewne według modlitewnika Los Tres Amores (Trzy Miłości), przygotowanego przez o. Gonzalo Fernándeza CMF, Generalnego prefekta duchowości, specjalnie na tę celebrację.

Msza w krypcie w Vic

Następnego dnia, w sobotę, również w Vic, Ojciec Generał spotkał się z Wyższymi Przełożonymi Europy, klaretynów Prowincji Katalonii oraz – w innym miejscu – z członkami Rodziny klaretyńskiej. W Domu Duchowości Klaretyńskiej w Vic, o godzinie 10.30, o. Jaume Sidera Plana CMF, autor książki „Ojciec Józef Xifré” wygłosił konferencję pod tytułem: „Zawód – Misjonarz”. Było to bardzo dokładne i kompletne studium nad postacią Współzałożyciela klaretynów.

 Msza w krypcie w Vic - 2

Tego samego dnia w południe w krypcie świątyni pod wezwaniem św. Antoniego Marii Klareta celebrowano mszę świętą, której przewodził biskup Vic Roman Casanova. Było to jako dziękczynienie za Osobę o. Xifré. W późnych godzinach popołudniowych chętni udali się do Can Sibiu, nieopodal Vic, miejsca urodzenia o. Xifré. W domu, w którym urodził się nasz Współzałożyciel, zainstalowano pamiątkową tablicę z okazji dwusetnej rocznicy jego urodzin.

Pamiatkowa tablica

Za: www.klaretyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda