Home WiadomościZe Świata Klaretyni: Przesłanie Przełożonego Generalnego na rocznicę założenia Zgromadzenia

Klaretyni: Przesłanie Przełożonego Generalnego na rocznicę założenia Zgromadzenia

Redakcja

PRZESŁANIE NA DZIEŃ ZAŁOŻENIA ZGROMADZENIA

16 lipca 2019

Dnia 16 lipca ożywa w nas wspomnienie seminaryjnej sali w Vic, z roku 1849, gdzie nasz Założyciel i jego pięciu przyjaciół zebrało się na modlitwie, aby rozpocząć coś nowego. Byli to mężczyźni, jak pisał o. Klaret, „którym Bóg, nasz Pan, dał tego samego ducha, który i mnie pobudzał” (Autobiografia, 489). W swoich sercach umieścili płomienie ognia, aby „utworzyć Zgromadzenie kapłanów, którzy będą nazywali się synami Niepokalanego Serca Maryi (Aut. 488). Zgromadzenie powiększało się, przyjmując Braci, Studentów i Diakonów oraz rozszerzając się przez podjęcie misji na wszystkich kontynentach. Dziś jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie ognia naszego charyzmatu i rozniesienie jego płomieni dokądkolwiek pójdziemy.

Aby zmotywować tę małą grupę, w dniu założenia Zgromadzenia o. Klaret odczytał słowa Psalmu 23: „Twój kij i Twoja laska są tym, co mnie pociesza”, odnosząc się do krzyża (kij) i wstawiennictwa Maryi (laska). Moc krzyża i towarzysząca obecność naszej Matki są dla nas źródłem mocy w życiu i misji.

Życie naszego Założyciela i sposób w jaki sobie radził z oszczerstwami i prześladowaniami, świadczą o odwadze, jaką otrzymał dzięki „kijowi i lasce”. Nasi bracia męczennicy czerpali z nich siłę w godzinie ich męczeństwa.

Widziałem tę siłę w wielu misjonarzach klaretynach, żyjących w czasach niezrozumienia, kryzysu, fałszywych oskarżeń i różnych prób, odnajdując siłę w krzyżu Chrystusa oraz czułej obecności Matki Bożej.

W tę uroczystość założenia Zgromadzenia zachęcam wszystkich misjonarzy klaretynów do poświęcenia czasu na spojrzenie w swe serce, aby docenili ogień miłości, który rozpala misjonarskie życie i ukochali go tym bardziej, jeśli dostrzegają przysłaniający go popiół. Trzymajmy się mocno „kija i laski”, o których wspominał nasz Założyciel w dniu Fundacji i stańmy z odwagą i uczciwością w obliczu prób życia.

Życzę obfitego błogosławieństwa wszystkim braciom żyjącym w profesji, odnawiającym śluby, świętującym sakrament kapłaństwa i inne rocznice w dniu 16 lipca.

Wszystkim Wam życzę radosnego świętowania Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, w dniu założenia naszego Zgromadzenia.

O. Mathew Vattamattam CMF
Przełożony Generalny

Za: www.klaretyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda