Home WiadomościZe Świata Klaretyni: Rośnie w Bracku świątynia na chwałę Boga i dla zbawienia ludzi

Klaretyni: Rośnie w Bracku świątynia na chwałę Boga i dla zbawienia ludzi

Redakcja

W Rosji mówi się często, że na rosyjskiej ziemi wystarczy wkopać krzyż i zacznie rozrastać się życie duchowe…

Parafia w mieście Brack istnieje od 1994 roku. Wówczas to katolicy postawili swój krzyż w tym mieście i tak się zaczęło!

Od 1998 roku, dzięki pomocy niemieckiej organizacji Renovabis, mamy swój kościół. Pierwsi klaretyni, ojcowie Marcin Dragan i Arkadiusz Bajak, przyjechali do Bracka w 2003 roku. Początki były trudne. Jak miał w zwyczaju podśpiewywać o. Marcin: „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”! Z entuzjazmem rozpoczęto prace nad rozwojem parafii. W duchownym i materialnym sensie. W 2009 na miejsce o. Arka, przyjechał o. Tomasz Zając. Współpracują z nami Siostry Służebniczki Starowiejskie. One prowadzą przedszkole przyparafialne i świetlicę dla dzieci.

Na dziś w parafii, obejmującej terytorium połowy Polski, mamy ok. 500 wiernych dusz. Wierni mają możliwość codziennego uczestniczenia we mszy świętej. Do chorych i tych, którzy mieszkają ponad 100 km od kościoła parafialnego, również regularnie dojeżdżamy z posługą kapłańską. Przy parafii funkcjonuje grupa Anonimowych Alkoholików i ich rodzin (tzw. współuzależnionych). Swoje spotkania mają grupy ministrantów, Żywego Różańca i Legionu Maryi. Tradycją naszej parafii są kwartalne dni skupienia – rozpoczynają się one w sobotę i kończą niedzielną Eucharystią.

Rok Wiary stał się bodźcem do rozbudowy naszej Świątyni. W 2013 rozpoczęliśmy pierwszy etap prac. Przebudowana została część prezbiterium, dobudowa zakrystia. Pojawił się nowy ołtarz, ambonka i ołtarze boczne. W 2014 roku w święto patronalne parafii, uroczystość świętych Cyryla i Metodego, biskup Cyryl Klimowicz z Irkucka poświęcił owoce naszych prac.

Zwieńczeniem naszych robót remontowo-budowlanych stało się ostatnio dobudowanie wieży. W niedzielę 23 lipca w naszej parafii miało miejsce poświęcenie wieży kościelnej i chóru z tyłu kościoła. Uroczystości przewodniczył ponownie bp Cyryl Klimowicz. Przybyli również księża-goście z Polski. A nie zabrakło i naszych współbraci – z Krasnojarska przyjechał o. Tadeusz Szyjka. Po mszy świętej mieliśmy możliwość obejrzenia spektaklu, poświęconego 100-leciu Objawień Fatimskich. Spektakl niecodzienny, łączący w sobie życie prześladowanych za wiarę Rosjan, w kontekście Fatimy. Wielu oglądających miało wilgotne od łez oczy. Spektakl napisała i wyreżyserowała siostra Marina, służebniczka posługująca w naszej parafii. No i na koniec nie obeszło się bez tradycyjnego rosyjskiego „czajopicia”. W ten sposób wspólna agapa zakończyła parafialną uroczystość.

Dziękując Bogu za otrzymane łaski a wszystkim naszym Dobrodziejom za pomoc, prosimy Was o modlitwę. Z serca wam błogosławimy:

ojcowie Marcin i Tomasz

Więcej (zdjęcia) na: www.klaretyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda