Home WiadomościZe Świata Klaretyni: Spotkanie Prowincjałów w Chile

Klaretyni: Spotkanie Prowincjałów w Chile

Redakcja

Właśnie zbliżamy się do połowy naszego spotkania (a patrząc na część związaną z przygotowaniem do Kapituły Generalnej to zbliżamy się do końca…).

Zacznijmy więc od początku…

Miejscem spotkania jest Centrum Formacyjne „Claret” w Talagante, w miejscowości znajdującej się około 50 km od stolicy Santiago de Chile.

Nasze spotkanie zaczęło się w niedzielny wieczór modlitwą, przywitaniem uczestników i kwestiami praktycznymi. Niestety czterech Współbraci (z Afryki) nie przyjechało, ponieważ nie otrzymali wiz do Chile.
Następnego dnia omówiono plan spotkania i jego metodologię.

Przypomnę, że spotkanie Zarządu Generalnego z Przełożonymi Wyższymi rozpoczyna proces przygotowania do XXVI Kapituły Generalnej. 

Ojciec Gonzalo Fernandez CMF, główny koordynator spotkania, powiedział, że każdy dzień będzie miał swoją tematykę i tak:

1. Określenie „chorób” naszego Zgromadzenia, czyli tego, co zabiera nam siły witalne, co odbiera radość, zapał i entuzjazm. Po południu zastanawialiśmy się nad wyzwaniami jakie stawia przed nami świat i kościół.
2. Odkrycie życiodajnych ziaren w naszym Zgromadzeniu, czyli tego wszystkiego, co daje radość, co nas rozpala i prowokuje do działania.
3. Marzenia na temat naszej przyszłości. Jak byś chciał, żeby wyglądało nasze Zgromadzenie w roku 2030 i jak to osiągnąć?
4. W świetle tego wszystkiego, co powiedzieliśmy do tej pory, jak powinno wyglądać bezpośrednie przygotowanie do Kapituły, jak również ona sama.
5. Kapituła Generalna na wszystkich etapach.

Dodam tylko, że sama metodologia jest interesująca, bo właściwie pracujemy nieustannie w grupach (praca ta jest poprzedzona jedynie krótkim wprowadzeniem). Moją stałą grupę tworzą oprócz mnie Ojcowie z Prowincji: Santiago, Brazylii, Meksyku, Kolumbii-Wenezueli i o. Artur – Generalny Prefekt Apostolatu. Praca w taki sposób wymaga ciągłej uwagi, zaangażowania i skupienia, ale według zamysłu autorów pomoże nam w sposób bardziej kolegialny przygotować Kapitułę Generalną.

Oprócz część „roboczej” w naszym planie nie brakuje czasu na modlitwę wspólnotową (Eucharystia i nabożeństwo przygotowywane przez poszczególne Konferencje), wspólne posiłki jak również liczne rozmowy, a także wieczorne spotkania braterskie przy gitarowej animacji jednego ze współbraci.
Jak to zwykle ze mną bywa, początkowo miałem wiele obaw, ale już teraz mogę powiedzieć, że niepotrzebnych i nieuzasadnionych. Bo choć w spotkaniu uczestniczy prawie czterdzieści osób z ponad trzydziestu krajów (ponad dwadzieścia narodowości), to jesteśmy w stanie wspólnie pracować, modlić się i spędzać czas.
Przed nami drugi tydzień spotkania, czyli sprawy różne i czterodniowe Sympozjum Duchowości z okazji 150 rocznicy przybycia Klaretynów do Chile, a także kończąca je uroczysta Eucharystia (która dla nas, Klaretynów będzie otwarciem Roku Klaretyńskiego).
Kończąc już pragnę Was serdecznie pozdrowić, zapewnić o modlitwie i prosić o to samo. Niech Duch Święty wskazuje kierunki rozwoju Zgromadzenia w przyszłości.

o. Piotr Bęza CMF – Prowincjał

Więcej informacji oraz zdjęć na oficjalnej stronie Zgromadzenia: www.claret.org

Za: www.klaretyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda