Home WiadomościZe Świata „Klauzura” w Asyżu

„Klauzura” w Asyżu

Redakcja

W dniach 5-12 listopada 2019 r. Siostry Bernardynki z sześciu klasztorów w Polsce odbyły Jubileuszową Pielgrzymkę do Rzymu, Asyżu i innych miejsc naznaczonych obecnością św. Franciszka – Patriarchy i Zakonodawcy.

Siostry w ten sposób kontynuowały celebrację Jubileuszu:  560-lecie istnienia Zakonu oraz 60-lecie Federacji. Mniszki III Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu (potoczna nazwa: Siostry Bernardynki), są najstarszym żeńskim zakonem klauzurowym o polskich korzeniach i jedynym
na III Regule św. Franciszka.

Siostry spotkały się 5 listopada na lotnisku w Balicach, skąd udały się do Rzymu, by drugiego dnia (w środę), wziąć udział w audiencji z Ojcem Świętym. Następnie pod opieką przewodnika Jubileuszowej Pielgrzymki – o. Konrada Cholewy OFM, kustosza sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, zwiedzały Rzym. W czwartek o godzinie 7.00 rano, pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II, transmitowanej przez Radio Watykańskie.

Miejsca, które Siostry odwiedziły to: Poggio Bustone, Greccio, La Foresta, Fonte Colombo, Bazylika Matki Bożej Anielskiej, wewnątrz której znajduje się Porcjunkula, Erem Carceri,  San Damiano, Bazylika św. Franciszka, kościół pw. Św. Stefana, dom rodzinny Biedaczyny z Asyżu oraz Alwernia (wł. La Verna), gdzie na dwa lata przed śmiercią św. Franciszek został naznaczony stygmatami.

Pielgrzymka śladami św. Franciszka nosiła nazwę „Jubileuszowe Rekolekcje w drodze”. Każdego dnia o. Konrad głosił konferencję o Biedaczynie z Asyżu, dobraną tematycznie, stosownie do odwiedzanego miejsca. Był czas na modlitwę wspólnotową i osobistą; chwile spotkań, radości, wzruszeń; niezwykła podróż w czasie, której celem było dotknięcie duchowych korzeni.

12 listopada Siostry powróciły do swoich klasztorów, by dzielić się bogactwem duchowych doświadczeń, wielu wrażeń oraz przeżytych przygód.

Mniszki III Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu to zakon klauzurowy. Zatem pielgrzymka była fenomenem, tym bardziej że Sióstr było aż 17 i wzbudzały niemałą sensację wszędzie, gdziekolwiek się pojawiły. Spełniło się marzenie niejednej Bernardynki…

Pan Bóg nie daje marzeń, których realizacja byłaby niemożliwa, dlatego przede wszystkim Najwyższemu należy się uwielbienie i dziękczynienie za piękny czas, jaki ofiarował Mniszkom.

Bardzo dziękujemy o. Konradowi za poprowadzenie „Rekolekcji w drodze” – za poświęcenie, perfekcyjnie dopracowany każdy szczegół oraz za cierpliwość i otwartość, ale nade wszystko za przestrzeń do modlitwy, zadumy, refleksji…

Św. Franciszku, uproś u Boga łaskę, by Jubileuszowa Pielgrzymka wydała obfite owoce w życiu zakonnym Sióstr Bernardynek – twoich duchowych córek, które pielęgnują w sercu dziedzictwo otrzymane od ciebie.

 s. Ludwika OSFB

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda